Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Samsung’un İlk 8K Ultra Geniş Monitörü ‘Odyssey Neo G9’ Tanıtıldı

Samsung, ilk 8K video özelliği sunan monitörlerini tanıttı. Odyssey Neo G9, Ocak 2023'te çıkış yapacak.

AMD, yüksek yenileme hızlarında 8K oyun ve video oynatabilen yeni Radeon RX 7900 serisi ekran kartlarını piyasaya sürdü. Ardından bu güçlü ekran kartının kullanılabileceği büyük bir ekran ihtiyacı doğdu. İşte Samsung bu noktada devreye girdi ve ilk 8K ultra geniş oyun monitörü Odyssey Neo G9 yeni nesil monitörü tanıttı. Ocak ayındaki CES etkinliğine kadar tam bir lansman yapılmayacak.

Ayrıca bu ekranın potansiyeline ulaşmasına yardımcı olmak için DisplayPort 2.1 özellikli bir video kartına ihtiyacınız olacak. Ek olarak AMD’nin, 8K’yı yalnızca yatay olarak kullanılabileceğini belirttiğini de söyleyelim. Bu nedenle istediğiniz görüntüyü dikey olarak alamayabilirsiniz. Diğer yüksek çözünürlüklü DisplayPort 2.1 monitörleri, 2023’ün başlarından itibaren Acer, ASUS, Dell ve LG tarafından piyasaya sürülecek.

Samsung 8K Monitörde Oynanacak Oyun var mı?

Samsung

Önceki nesil monitör serisi şu anda sadece 5.120 x 1.440 çözünürlük ve 240Hz yenileme hızı sunuyor. Bu monitörün 2.200 dolara satıldığını göz önünde bulundurursak, yeni nesil monitör serisi oldukça pahalı olacak. Bunların yanı sıra ekran kartı ve monitör tamlığına karşı, oyun endüstrisinde büyük bir eksiklik var.

Son zamanlarda çıkan pek çok oyun bile 8K’da zorlanabilir ve doğal olarak eski oyunlar için 8K pek fayda sağlamaz. AMD, Assassin’s Creed Valhalla, Death Stranding, Modern Warfare 2 ve Uncharted gibi bazı oyunların yükseltme yardımıyla iyi bir biçimde çalışacağına söz verdi. Ancak 8K’nın ne kadar iyi performans göstereceği henüz belli değil. Samsung‘un monitörü, anlık tatminden çok geleceğe yatırım olabilir.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.