Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Samsung, Kendi Yapay Zeka Modeli Gauss’u Tanıttı

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, Gauss isimli ilk üretken yapay zeka modelini tanıttı. Şirketin kendisine ait olan yeni dil modelinin ismi, Türkiye’de Normal Dağılım olarak bilinen Gaussian Distriburion isimli teorinin mucidi olan ünlü matematikçi Carl Friedrich Gauss‘tan aldı. Şirket, basın açıklamasında yaptığı açıklamada, bu isim ile “her yerdeki tüketicilerin hayatını yapay zeka ile iyileştirmek” vizyonunu yansıttıklarını açıkladı.

Şimdilik şirket içerisindeki çalışanların üretkenliklerini ve çalışma verimlerini artırmak için kullanılan Samsung Gauss, yakında şirkete ait olan çeşitli ürün uygulamalarına eklenerek kullanım alanı genişletilecek. Bu ayrıntıları bir kenara bırakırsak, üç ana parçadan oluşan bu yapay zeka dil modelini gelin biraz daha yakından inceleyelim.

Üç Ayrı Samsung Gauss Modeli

Üç Ayrı Samsung Gauss Modeli

Gauss Language; e-posta yazma, belge özetleme ve çeviri gibi görevlere yardımcı olarak iş verimliliğini artırmak amacıyla kullanılacak olan bir model olarak ChatGPT’nin ilk hallerine benzer bir işlev sunacak. Ayrıca ürünler içerisinde de akıllı cihaz kontrolünü kolaylaştıracak.

Gauss Code, Samsung’un yazılımcılarının kodlama yapmasını kolaylaştırmak için tasarlandı. Kodların açıklamasını ve test senaryolarını yürütebilen bu model, yine verimlilik artırmaya yönelik olacak.

Gauss Image, stil değişikliklerine, eklemelere ve düşükten yükseğe çözünürlüklü görüntü dönüştürmelerine olanak tanıyan görüntüler oluşturma ve düzenleme yeteneğine sahip olacak.

Bu üç ayrı modelin ChatGPT gibi ne zaman kamuya açılacağını ise net olarak bilmiyoruz ancak Güney Koreli devin de bu sektöre adım atması ve rekabete dahil olması heyecan verici.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.