Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Sahibinden.com’a Haksız Rekabet Soruşturması

Rekabet Kurumu, Türkiye'nin en büyük online ilan platformlarından Sahibinden.com hakkında pazardaki hakim konumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle soruşturma açtı.

Türkiye’nin en büyük ilan sitelerinden biri olan Sahibinden.com hakkında haksız rekabet soruşturması açıldı. Platformun, faaliyet gösterdiği pazardaki hakim konumunu kötüye kullandığı iddia ediliyor.

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamada, şirketin emlak ve vasıta satış/kiralama hizmetlerine yönelik çevrim içi platform hizmeti pazarlarında sahip olduğu hâkim durumunu aşırı fiyat uygulamak suretiyle kötüye kullandığı iddiası üzerin yürütülen ön araştırmanın karara bağlandığı ifade edildi. Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri değerlendiren Rekabet Kurumu, bulguları ciddi ve yeterli bularak Sahibinden Bilgi Teknolojileri hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Rekabet Kurumu Sahibinden’e Soruşturma Açtı

sahibinden soruşturma

Öte yandan, Rekabet Kurumu kararları hakkında yapılan bu açıklamaların, soruşturma açılan şirketlerin 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamayacağı ifade edildi. Dolayısıyla Sahibinden.com‘un bu soruşmadan ceza alıp almayacağını süreç sonunda göreceğiz.

Rekabet Kurumu, 2018 yılında açtığı soruşturma sonucunda Sahibinden Bilgi Teknolojileri’nin, “vasıta ve emlak satış/kiralama hizmetlerine yönelik online platform hizmeti pazarlarında aşırı fiyat uygulamak suretiyle rekabet” yasasını ihlal ettiğine karar vermiş ve firmaya 10,6 milyon TL para cezası kesmişti.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.