Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

SAG-AFTRA, Video Oyunu Şirketlerine Karşı Grevi Onayladı

Amerikalı oyuncular sendikası SAG-AFTRA'nın üyeleri, olası bir anlaşmazlık durumunda video oyunu şirketlerine karşı greve gidilmesine karar verdi.

Amerikalı aktörler sendikası SAG-AFTRA, Sinema ve Televizyon Yapımcıları İttifakı (AMPTP) ile devam eden iş anlaşmazlığı nedeniyle temmuz ayında greve gitmişti. Ücretlerin iyileştirilmesi ve yapay zekaya karşı iş güvencesi konusunda yapılan görüşmelerin sonuçsuz kalması, ABD’de birçok prodüksiyonu durduran büyük bir iş bırakma eylemine yol açtı.

SAG-AFTRA ve sendikaya bağlı oyuncular, AMPTP’ye karşı başlattıkları grevi video oyun sektörüyle genişletmeye hazırlanıyor. Variety, eylül ayının başındaki haberinde sendika üyelerinin video oyunlarına ilişkin çalışmaları kapsayan İnteraktif Medya Anlaşması‘na yönelik müzakerelerin çıkmaza girdiğini ve grev kararının alınabileceğini aktarmıştı. Ve bugün, beklenen o gelişme yaşandı.

SAG-AFTRA, Oyun Şirketlerine Karşı Grev Başlatabilir

SAG-AFTRA, video oyun sektöründeki yeni sözleşme görüşmelerinden sonuç çıkmaması halinde kesin olarak greve gitme kararı aldı. Üyeler, İnteraktif Medya Anlaşması’na yönelik grev yetkisine yüzde 98 oranında oy verdi. Bu, kesin olarak bir grevin başlatılacağı anlamına gelmiyor, ancak sendika video oyunu şirketleriyle yapılan müzakereler sırasında kabul edilebilir olduğunu düşündüğü şartları alamazsa, üyelerine grev çağrısında bulunabilir.

SAG-AFTRA grevi video oyun şirketleri

SAG-AFTRA, Ekim 2022’den bu yana Activision Productions, Blindlight, Disney Character Voices, EA Productions, Formosa Interactive, Insomniac Games, Epic Games , Take 2 Productions, VoiceWorks dahil olmak üzere çok sayıda video oyunu şirketi ve bu şirketlerin performans prodüksiyon kollarıyla görüşmelerde bulunuyor. Masadaki talepler arasında enflasyon oranında ücretler, yapay zekanın sömürücü kullanımlarına yönelik korumalar ve temel güvenlik önlemleri yer alıyor.

Şu ana kadar beş müzakere gerçekleştirildi. Bir sonraki pazarlık oturumu ise 26 – 28 Eylül tarihleri ​​arasında yapılacak. SAG-AFTRA başkanı Fran Dreascher yaptığı açıklamada, “Video oyunu şirketlerinin oyun oynamayı bırakıp bu sözleşme üzerinde anlaşmaya varma konusunda ciddi olmalarının zamanı geldi. Bu oylamanın sonucu, üyelerimizin bu müzakerelerin varoluşsal doğasını anladığını ve milyarlarca dolar kazanan ve CEO’larına cömertçe ödeme yapan bu şirketlerin, sanatçılarımıza performans göstermeye devam edecek bir anlaşma verme zamanının artık geldiğini gösteriyor” dedi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.