Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

 

Rusya Ukrayna Savaşı Video Oyunlarına Sıçradı

Savaşı haklı çıkarmak için çeşitli yöntemlere başvuran Rusya, Minecraft gibi popüler oyunlarda ve tartışma gruplarında propaganda yapmaya başladı.

Rusya, savaşı haklı çıkarmak için yaptığı propagandaları oyunlara taşıdı. Minecraft oynayan Rus oyuncular, Ukrayna’da Rus güçlerinin Ocak ayında ele geçirdiği bir şehir olan Soledar’da yaşanan savaşı oyun içerisinde yeniden canlandırdı ve bu anların videosunu ülkelerinin en popüler sosyal medya ağı VKontakte‘de (Rusların Facebook’u) yayınladı.

World of Tanks odaklı bir Rus kanalı, Mayıs ayında Nazi Almanyası’nın yenilgisinin 78. yıldönümünü, Sovyetler Birliği’nin 1945’te Moskova’daki tank geçit törenini oyun içerisinde canlandırarak andı. Çocukların yoğun olarak yer aldığı bir sosyal platform olan Roblox‘ta ise, bir kullanıcı Haziran ayında ulusal bayram olan Rusya Günü’nü kutlamak için bir dizi İçişleri Bakanlığı kuvveti oluşturdu.

Oyunların İçerisinde Rusya Propagandaları

Rusya Ukrayna Savaşı Video Oyunlarına Sıçradı

Bu oyunların yanı sıra Discord ve Steam gibi platformları da kullanan Ruslar, Kremlin’in Ukrayna’daki savaşını meşrulaştırmaya çalışmak için oyuncuların yoğun olarak kullandığı platformlara ve direkt olarak video oyunlarına taşıdı. Geçen ay müzisyenler ve bir Rus hükümet yetkilisi Minecraft’ta bir konser verdi. Durumun ciddiyetini vurgulayan Minecraft’ın sahibi Microsoft, şirketin topluluk standartlarını ihlal eden içeriği incelediğini belirtti.

Materyallerin bir kısmı sıradan Rusların görüşlerini yansıtsa da, diğer örnekler direkt olarak hükümetin müdahalesini akıllara getirdi. Kremlin’in video oyunlarına erişimi, Putin hükümetinin diplomatik ve ekonomik izolasyona rağmen Batı sosyal medyasını ve tüketici ürünlerini kullanarak siyasi hedeflerini ne kadar inatla desteklemeye çalıştığının göstergesi oldu.

Tüm bu gelişmeleri inceleyen araştırmacılar; Minecraft, Roblox, World of Tanks ve World of Warships’in Rus versiyonları, Fly Corp, Armored Warfare ve War Thunder’da bir düzineden fazla Rusya yanlısı propaganda örneği tespit etti. Neredeyse hepsi, Putin ve danışmanlarının bugünkü savaşa destek oluşturmak için kullandıkları bir tema olan, Nazi Almanya’sına karşı Sovyet zaferini övüyordu. Bazılarının siyasi partiler veya devlet kurumlarıyla açık bağlantıları vardı.

Özetle, Rusya Ukrayna savaşının kara propagandaları, bizlerin eğlencesi ve hobisi olan video oyunlarına kadar geldi ve durumun ciddiyeti oyun firmalarının yanı sıra devletleri ve yargı organlarını da harekete geçirdi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.