Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Rus Espor Takımı, Dota 2 Elemesinden Diskalifiye Edildi

Rus espor takımı Virtus.pro, oyun haritasının üzerine Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini destekleyen bir sembol olan Z harfini çizdikten sonra ESL One Stockholm Major eleme turnuvasından diskalifiye edildi.

Rus Dota 2 oyuncusu Ivan “Pure” Moskalenko ve Virtus.pro kadrosunun geri kalanı, Moskalenko’nun oyun içi haritanın üzerine büyük bir Z harfi çizerek Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline desteğini ifade etmesinin ardından yaklaşan ESL One Stockholm Major eleme turnuvasından diskalifiye edildi.

Olay, Rus merkezli espor takımlarına yönelik ESL yasağından etkilenmemek için “Outsiders” olarak oynayan Virtus.pro ile Mind Games arasındaki yarı final maçındaki duraklama sırasında gerçekleşti. Hemen aşağıdaki videodan da görebileceğiniz üzere Z harfi, haritanın sol üst tarafına çiziliyor, ancak yalnızca birkaç saniye sonra Moskalenko’nun takım arkadaşları, bunun bir sorun olacağını tahmin ederek, çabucak üzerini karalıyorlar.

Z harfi son dönemde Ukrayna’yı işgal eden Rus kuvvetleri tarafından kullanılan bir sembol haline geldi. Rusya’nın kullandığı Kiril alfabesinde bile mevcut olmayan bu harfin tam olarak hangi anlama geldiği bilinmiyor. Blizzard, geçtiğimiz ay Overwatch karakteri Zanya’nın kostümlerinde bulunan Z sembolünü kaldırmıştı.

Dota 2 haritasına çizilen Z harfinin arkasında herhangi bir siyasi niyet olmadığını savunan Virtus.pro oyuncusu Moskalenko. “Oyunda uzun bir duraklama oldu. Çocuklar ve ben mini harita üzerinde konuşuyor ve çizim yapıyorduk. Çizimimin tam olarak ne olduğunu anladığımızda üzerini örtmeye çalıştık. Kimseyi gücendirmek istemedim, her şey tesadüfen oldu” dedi.

Fakat turnuva organizatörü Beyond the Summit ikna olmadı ve tüm Virtus.pro ekibini ESL One Stockholm Major eleme turnuvasından diskalifiye etmeyi seçti. Bu kararın ardından Virtus.pro, Moskalenko’nun sözleşmesini feshetti. Dota 2 oyuncusu, takıma Kasım 2021’de katılmıştı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.