Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Rockstar’ın Ana Şirketi Büyük Bir İşten Çıkarmaya Hazırlanıyor

Rockstar Games'in ana şirketi Take-Two Interactive, çalışanlarının yüzde 5'ini işten çıkaracağını ve geliştirme aşamasındaki birden fazla projeyi iptal edeceğini duyurdu.

Son aylarda oyun sektörünü etkisi altına alan işten çıkarma dalgası, pazarın en büyük aktörlerinden birini daha vurdu. GTA serisi ile tanınan Rockstar Games’in ana şirketi Take-Two Interactive, maliyetleri azaltma planı çerçevesinde çok sayıda çalışanı ile yollarını ayırmayı ve yapım aşamasındaki birden fazla projeyi iptal etmeyi planlıyor.

İşten çıkarmalar toplam işgücünün yaklaşık yüzde 5’ini etkileyecek ki bu oran 579 çalışanının işini kaybedeceği anlamına geliyor. İlk olarak IGN kaynaklarının ulaştığı bu çarpıcı haber, oyun sektörünün içerisine düştüğü girdabın derinleşmeye devam ettiğini gösteriyor. Take-Two CEO Strauss Zelnick, şubat ayında yaptığı açıklamada maliyetleri azaltmak için işten çıkarma yapmayı planlamadıklarını söylemişti.

Take-Two, 500’den Fazla Çalışanını İşten Çıkarıyor

Aynı habere göre Take-Two Interactive’in geliştirilmekte olan birkaç projeyi iptal ettiği ve organizasyon yapısını daha sürdürülebilir bir düzene soktuğu ifade ediliyor. Yukarıda da belirttiğim üzere bu optimizasyon, ne yazık ki yaklaşık 579 çalışanın işten çıkarılmasına yol açtı. Şirket, plan çerçevesinde toplam 160 milyon ila 200 milyon dolar arasında bir maliyet bekliyor.

take two işten çıkarma

Bunun en az 140 milyon dolarının iptal edilen projelerden kaynaklandığı bildirildi. Açıklanan işten çıkarmalar, Zelnick’in önceki açıklamalarıyla doğrudan çelişiyor. Ayrıca sektörden bazı kişiler, sadece GTA 5‘in yıllık geliri hesaba katıldığında da bile bu kapsamda bir maliyet azaltma planının gereksiz olduğunu savunuyor. Ağustos 2023’te açıklanan rakamlara göre bugüne kadar 185 milyon kopya satan kült klasik, tüm zamanların en çok satan AAA oyunu konumunda.

Rockstar, mart ayında çalışanlara haftada beş gün ofise dönme zorunluluğu getirmişti. Şirket, çalışanları ofise geri getirmenin üretkenliği artırmaya ve sızıntıları azaltmaya yardımcı olacağını umuyor. GTA 6‘nın PS5 ve Xbox Series X/S için 2025’te piyasaya sürülmesi bekleniyor. Daha önceki haberler oyunun 2026’ya kalabileceği yönünde olsa da, şimdilik herhangi bir erteleme söz konusu değil.

GTA 6 Hakkında Bilinen Her Şey

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.