Roblox, Yasakladığı Oyuncu ile Mahkemelik Oldu

Dünyanın en çok oynanan oyunlarından Roblox, platformundan kalıcı olarak yasaklanan bir oyuncuya, hem şirketin personelini hem de etkinliklerini taciz ve tehdit ettiği iddiasıyla dava açtı.

Roblox, daha önce platformundan kalıcı olarak yasakladığı bir oyuncu ile mahkemelik oldu. Robert Simon isimli kişinin Roblox’u ve çalışanlarını tehdit ve taciz eden bir ‘siber çeteyi’ yönettiğini iddia eden şirket, dava açtı. Roblox’un davası, dolandırıcılık, sözleşme ihlali ve Kaliforniya Kapsamlı Bilgisayar Veri Erişimi ve Dolandırıcılık Yasası’nın ihlali dahil olmak üzere yaklaşık altı farklı başlık içeriyor. Şirket ayrıca 1,6 milyon dolar tazminat talep ediyor.

Gamesindustry.biz’in haberine göre Roblox’un avukatı, Simon’ı “Zorbalık, dolandırıcılık ve baskıyla Roblox’u ve kullanıcılarına zarar vermek için tasarlanmış yasa dışı eylemleri gerçekleştiren ve teşvik eden bir siber çetenin lideri” olarak tanımladı.

roblox dava

Roblox’un düzenlediği etkinliklere yönelik sahte terör ihbarları yaptığı iddia edilen bu kişinin, geçen ayki Roblox Geliştiriciler Konferansı 2021‘de polisin radikal İslamcı bir şahsı araması hakkında tweetler ve mesajlar gönderdiği bildirildi. İhbar sonrasında konferans yerinin aranmasının ve tamamen güvence altına alınmasının şirkete 50.000 dolara mal olduğu belirtiliyor.

Ayrıca Simon’ın diğer Roblox kullanıcılarıyla cinsel sohbetler yaptığı, cinsel tacizde bulunduğu, ırkçı ve homofobik hakaretler kullandığı ve Roblox’un Kullanım Koşullarını ihlal eden başka davranışlar sergilediği de iddia ediliyor. Simon kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda kendisine yönelik şikayetler hakkında yorum yapmayacağını söyledi.

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği 2 yılın ardından Webtekno’da 1 yıl editörlük yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol