Roblox Artan Kazançları İle Birlikte Hisselerini Halka Açıyor

Roblox günlük 33 milyon anlık kullanıcıya ulaştığını açıkladı. Şirket kısa süre sonra hisselerini halka açmayı planladığını duyurdu.

Popüler çocuk oyunu Roblox’un arkasındaki şirket, salgın sırasında artan kullanımdan sonra halka açılıyor. Roblox’un prospektüsüne göre, şirketin şu anda bu yıl oyunda günde ortalama 2,6 saat geçiren 31,1 milyon günlük kullanıcısı var.

Roblox 2004’ten beri piyasada, ancak oyun oyuncularının – çoğunlukla çocuklar ve gençlerin – içeride sıkışıp kalabilecekleri bir sosyal alan sağladığından, son dokuz ayda günlük kullanıcı sayısını neredeyse ikiye katladı.

 

Roblox, 2020’nin ilk dokuz ayında 588,7 milyon dolarlık gelir bildirdi, bu 2019’un aynı dönemine göre yüzde 68 arttı. Yine de şirket büyüdükçe çok daha fazla para harcadı. Roblox, 2020’nin ilk dokuz ayında 203,2 milyon dolarlık zarar bildirdi. Bu o kadar büyük bir artış ki, Roblox önceki yıla göre yüzdelik sıçramayı listelememeye karar verdi. Daha fazla insan platformu kullandıkça ve Roblox geliştiricilere daha fazla para ödemeye başladıkça, gelir maliyeti yükselmiş görünüyor.

Başlık, kullanıcıların daha sonra diğer insanlarla paylaşabilecekleri deneyimler ve oyunlar oluşturmasına olanak tanır. Bu, herkesin oynadığı tek bir Roblox unvanı olmadığı anlamına gelir. Atlayıp arı gibi davranabilir, bir pizzacıda çalışabilir veya bir tatil köyünde takılabilirsin. Roblox, bu oyunlar uygulama içi satın alımlar sunduğunda para kazanıyor ve uygulama içi para birimi Robux’un satışından bir pay alıyor. Oyunda 18 milyondan fazla “deneyim” yaratıldı.

Roblox, platformunu, oyuncuların çeşitli farklı deneyimler yaşayabileceği bir sosyal alana dönüştürmeyi planlıyor.

Başkanlık Seçimlerinden Sonra Halka Arz Başlayacak

Roblox CEO’su David Baszucki, prospektüste, “Vizyonumuza göre, metaverse platformlar, farklı yaşam deneyimlerinden insanları yeni ve ilginç fikirlerle birleştirecek.” dedi. “Bu bağlantıların, insanları farklı bakış açılarına güvenli bir şekilde sokarak empati kurmaya yardımcı olacağını düşündük. Farklı bakış açılarını duyacaklarına inanıyoruz. Ve bir gün, metaverse daha geniş bir yelpazede pozitif eğitimsel ve sosyal deneyimleri desteklediğinden, bunun dünyadaki tüm insanlar için fırsatları genişleteceğini umuyoruz. ”

Roblox’un halka arz, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kaosundan sonra halka açılmak için acele eden bir dizi başka girişimle birlikte geliyor. Airbnb ve DoorDash da geçtiğimiz hafta halka açıldı. Roblox için artık halka açılması için özellikle hayırlı bir zaman gibi görünüyor – pandeminin arkasında şirketin rakamları güçlü görünüyor. Gelecekte de devam edeceğinin bir garantisi yoktur, ancak Roblox, önümüzdeki aylarda oyuncuların ilgisini nasıl tutmayı planladığını şimdiden önizlemeye başladı.

Lil Nas X’in Roblox Konseri 33 Milyon Kez Görüntülendi ve Roblox Mobile’ın Oyun İçi Harcamaları 2 Milyar Dolara Ulaştı haberlerimize de göz atabilirsiniz.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol