Roblox 200 Milyon Dolarlık Bir Dava İle Karşı Karşıya Kaldı!

Suit, Roblox platformunun telif hakkı sahiplerini uygun şekilde tazmin etmeden lisanslı şarkıları yasa dışı kullandığını iddia etti.

Oyun platformu Roblox, The National Music Publishers’ Association tarafından açılan yeni bir davada 200 milyon dolarlık bir ceza ile karşı karşıya kaldı. Variety tarafından bildirildiği üzere dava, Roblox’u telif hakkı sahiplerinin izni olmadan platformda popüler sanatçıların şarkılarını “yasadışı olarak” kullanmakla suçladı.

NMPA başkanı/CEO David Israelte, ticaret grubunun 2021 yıllık toplantısında Roblox’a karşı açılan davayı duyurdu. Roblox’un 42 milyondan fazla aktif günlük oyuncudan oluşan devasa kullanıcı tabanına atıfta bulundu ve Roblox’un müzik yaratıcılarına ödeme yapmaktan kaçınmak için büyük çaba sarf ettiğini iddia etti.

NMPA, diğerlerinin yanı sıra Ariana Grande, Ed Sheeran ve The Rolling Stones gibi sanatçılara ait parçaların Roblox içinde kullanımları için tazminat gerektirdiğini iddia etti.

NMPA başkanı David Israelte platform için, “Gençlerin telif hakkı konusundaki anlayış eksikliğinden yararlanarak, kullanıcıların platforma her müzik yüklediklerinde ödeme yapmalarını isteyerek yüz milyonlarca dolar kazanıyor ve tekrarlanan ihlalleri önlemek veya kullanıcıları aldıkları riskler konusunda uyarmak için neredeyse hiçbir işlem yapmıyorlar” dedi.

Davada, “Roblox’un uygun lisanslar olmadan müziği arsızca kullanmasının” neden olduğu zararların tazmin edilmesi istendi.

Roblox Dava

2021 yılının ilk çeyreğinde, Roblox gelirlerini yüzde 140 artışla 387 milyon dolara çıkardı, ancak aynı zamanda 134 milyon dolarlık net zarar bildirdi. Şirket ayrıca bu yılın başlarında doğrudan listeleme yoluyla halka açıldı. Mart ayında şirket, ilk işlem gününü 38 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile kapattı.

Roblox şu anda izleme grubu ParentsTogether tarafından da inceleniyor ve platforma “çocukları aşırı harcamalara yönlendirmeyi bırakma” çağrısında bulunuyor.

Son zamanlarda müzikler için gündeme gelen telif hakkı yasaları hakkında oldukça büyük adımlar atıldı. Bu konuda Twitch’de oldukça baskı altına alındı. Bakalım bu telif hakkı konuları nasıl sonuçlanacak? Bekleyip göreceğiz.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol