Rise of The Tomb Raider’ın Microsoft’a Maliyeti ‘Yok Artık’ Dedirtti

Microsoft, Rise of the Tomb Raider'ın 1 yıl boyunca Xbox'a özel olması için Square-Enix'e 100 Milyon dolar ödemiş

Square Enix çatısı altında yeniden başlatılan Tom Raider üçlemesinin ikinci oyunu olan Rise of The Tomb Raider, Kasım 2015’te piyasaya sürüldükten sonra bir yıl boyunca Xbox One‘a özeldi. Fakat serideki birinci ve üçüncü oyunlar tüm platformlarda aynı anda yayınlandı.

Microsoft’un, Rise of The Tomb Raider münhasırlığı için Square Enix ile yaptığı anlaşmanın detayları ortaya çıktı. ResetEra kullanıcısı Timur222 tarafından paylaşıldığı üzere, Square Enix’in eski stratejik planlama ve kurumsal geliştirme direktörü Fabien Rossini, LinkedIn profilinde “Xbox’ta Tomb Raider münhasırlığı dahil olmak üzere 100 milyon dolar değerindeki birden fazla anlaşmayı müzakere ettiğini” belirtiyor.

Microsoft, Rise of The Tomb Raider’ın Xbox’a Özel Olması İçin 100 Milyon Dolar Ödemiş

Rise of The Tomb Raider microsoft

Square Enix’in oyunu satışa çıkmadan geliştirme masraflarını karşıladığı, hatta kara geçtiği dahi söyleniyor. Sony’nin, söz konusu rakamın yarısına Horizon Zero Dawn‘u geliştirdiğini düşündüğümüzde, anlaşmanın ilginçliği biraz daha artıyor. 10 Kasım 2015’te Xbox One için piyasaya sürülen Rise of The Tomb Raider, yıl sonuna kadar bir milyondan fazla kopya satmayı başardı, ancak bu rakam büyük bütçeli bir AAA oyunu için pek de etkileyici değil.

Crystal Dynamics tarafından geliştirilen aksiyon rol yapma oyunu, 2016’nın sonlarında PS4 ve PSVR da dahil olmak üzere çeşitli platformlara da çıktı. 20. yıl dönümü özel sürümü ile çok daha büyük bir etki yaratan Rise of The Tomb Raider, Kasım 2017’de yaklaşık yedi milyon satış rakamına ulaştı.

Üçlemenin Son Oyunu, Çıkışından İki Sene Sonra 7 Milyon Satış Rakamına Ulaşmıştı

Rise of The Tomb Raider square enix

Bu satışların ne kadarının Xbox veya PlayStation‘dan geldiğini asla bilemeyeceğiz, ancak Xbox One konsolu o dönemlerde hem popülerlik hem de satış açısından PS4’ün bir hayli gerisindeydi.

Microsoft’un tarihinde bu gibi yüksek maliyetli çok sayıda anlaşma bulunuyor. 2016 yılında, Minecraft‘ın yapımcısı Mojang’ı 2,5 milyar dolara satın alan ABD’li şirket, geçtiğimiz sene ise Bethesda’nın çatı şirketi ZeniMax Media’yı 7,3 milyar dolar karşılığında bünyesine katmıştı.

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği 2 yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol