Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Riot Games, NetEase’in Valorant Kopyası Oyununu Dava Etti

Valorant ve League of Legends'ın geliştiricisi Riot Games, Hyper Front isimli oyunu yüzünden NetEase'e dava açtı.

Riot Games, geliştiriciyi kendi oyunu Valorant’ın “önemli kısımlarını” kendi oyunu Hyper Front için kopyalamakla suçlayarak Birleşik Krallık’ta NetEase’e dava açtı. Valorant, Riot’un PC için oynaması ücretsiz çevrimiçi çok oyunculu ve 2020’de piyasaya sürüldü. NetEase’in yayınladığı Hyper Front da benzer şekilde oynaması ücretsiz bir çevrimiçi çok oyunculu FPS oyunu ancak mobil cihazlara özel.

Hyper Front, bu yılın başlarında birden fazla bölgede tam sürüm olarak yayınlandı ve yayınlanmasının hemen ardından Valorant klonu olmakla suçlandı. Yargı yetkisinin sınırlayıcı bir faktör olduğu kanıtlanmış olsa da, son zamanlarda “klon” oyunlara karşı yasal başvurularını arttıran Riot Games, telif hakları konusunda sert adımlar atmaya başladı.

Riot Games Telif Hakkı Konusunda Ciddileşti

Riot Games Telif Hakki Konusunda Ciddilesti

Örneğin, geliştirici Shanghai Moonton ve oyunu Mobile Legends: Bang Bang’e karşı açılan dava, yakın zamanda ABD’de reddedildi ve yargıç Riot’a davanın Çin’e ait olduğunu söyledi. Bu, Mobile Legends’ın Çin’de değil ABD’de mevcut olmasına rağmen. Riot, NetEase ile benzer sorunlarla karşılaşabilir ancak şuan bir şey söylemek için erken.

Riot Games’in öne sürdüğü iddialar, Valorant’a verilen yaratıcı kararların “tümünün” NetEase’in oyununa yansıtıldığını içeriyor. NetEase’in bir yeteneğin rengini değiştirmesinin veya bir şeyin görsel görünümünü zar zor değiştirmesinin bunun açıkça telif hakkı ihlali olduğunu gösterdiğini söylüyor.

Riot, bu benzerliklerin Valorant’tan alınan ve NetEase’in Hyper Front’ına eklenen karakterlere, haritalara, silahlara, silah görünümlerine ve hatta ödüllere kadar uzandığını açıklıyor.

Birleşik Krallık davası belki de en belirgini olsa da Riot, davasını Hyper Front’un resmi olarak desteklenmeye devam ettiği birçok bölgeye taşıdı. Bu, Almanya, Brezilya ve Singapur’u içeriyor ve Riot, çözüm için tek bir pazara güvenmek istemediğini söylüyor. Riot Games, NetEase’e konuyu ciddiye aldığını göstermeye oldukça kararlı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.