Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Riot Games, Cinsiyetçilik Yaptığı Çalışanlarına 100 Milyon Dolar Ödeyecek

Oyun endüstrisinin en önemli şirketlerinden Riot Games, cinsel ayrımcılık yaptığı çalışanlarına 100 milyon dolar tazminat ödeyecek.

League of Legends ve Valorant gibi oyunların geliştiricisi olan Riot Games hakkındaki cinsel ayrımcılık davası sonuçlandı. Kaliforniya Adil İstihdam ve Konut Departmanı (DFEH) ile uzlaşan Amerikalı şirket, 80 milyon dolarlık anlaşmaya ek olarak 20 milyon dolarlık ek ücret ve masraflar dahil olmak üzere toplam 100 milyon dolar ödeyecek.

Riot Games’in eski çalışanları tarafından açılan cinsel ayrımcılık davası, 2018’den bu yana devam ediyordu. Anlaşmaya göre Riot, Kaliforniya’da “kendini kadın olarak tanımlayan” ve Kasım 2014’ten bugüne kadar şirkette çalışan tüm mevcut ve eski tam zamanlı çalışanlara 80 milyon dolar ödeyecek. Diğer 20 milyon dolar ise avukatlık ücretleri ve çeşitli masraflar için kullanılacak.

Cinsel Ayrımcılık Davası, 2018 Yılında Açılmıştı

riot games cinsel ayrımcılık davası

Riot ayrıca ödeme süreçlerinin üç yıl boyunca DFEH tarafından onaylanan bir üçüncü taraf şirket tarafından takip edilmesini de kabul etti. Söz konusu anlaşmanın önümüzdeki aylarda düzenlenecek yeni duruşmada onaylanması bekleniyor.

2019’da, Riot Games’e açılan cinsiyet ayrımcılığı davasının bir parçası olarak şirketin en az 10 milyon dolar ödemesine karar verildi, ancak devreye giren DFEH anlaşmayı engelledi ve mağdurlara 400 milyon dolara kadar ödeme yapılması gerektiğini belirtti. Bu yıl, Riot Games CEO’su Nicolo Laurent hakkında cinsel taciz ve ayrımcılık iddialarının ardından dava açılmıştı. IGN’in haberine göre 100 milyon dolarlık özel anlaşma bu davayı içermiyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.