Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Riot, Cinsiyetçilik Davasını Çözmek İçin Kesenin Ağzını Açtı

Ünlü oyun stüdyosu Riot Games'e karşı açılan dava tazminatla sonuçlandı. Riot, 1000'den fazla kadına toplam 100 milyon dolar ödeme yapacak.

Mahkeme yargıcı, Riot Games’e karşı açılan bir cinsiyet ayrımcılığı davasını çözmek için 100 milyon dolar ödeme anlaşmasını onayladı.
Ödemeler dört ile beş rakam arasında değişiyor ve bu ödeme, daha önce Riot Games’te çalışmış 1.000’den fazla kadına verilecek. Anlaşma, Riot’un işyeri ile ilgili alacağı önlemleri de içeriyor.

İlk olarak Riot Games, iddia edilen ücret eşitsizliklerini araştıracak bağımsız bir görevli atamayı planlıyor. Geliştiriciye, geçici pozisyonlarda çalışan en fazla 40 nitelikli kadını şirket içinde tam zamanlı pozisyonlara alması gerektiği söylendi. Bu pozisyonlar, mühendislik, sanat, tasarım ve kalite güvencesi dahil olmak üzere çeşitli departmanlar arasında değişecek.

Yargılanan Tek Stüdyo Riot Games Değil!

Riot Games

Axios‘a konuşan eski stüdyo geliştiricisi Jes Negrón ve davacı Jes Negrón, uzlaşma anlaşmasına değindi. “Umudum, bunun tüm endüstri için bir çağrı görevi görmesi. Oyun şirketlerinde yaygın olan cinsiyetçi davranışların kabul edilemez olduğuna dair bir örnek oluşturduk.” dedi. Dava sonunda şirketin 100 milyon dolar tazminat ödemesinde karar kılındı.

California Adil İstihdam ve Barınma Departmanı, şu anda yine cinsiyet ayrımcılığı nedeniyle Activision Blizzard‘a karşı başka bir davaya öncülük ediyor. Davanın ardından Activision Blizzard şirketinde birkaç işçi sendikası kuruldu. Bu tarz büyük stüdyolar genellikle toksik çalışma kültürlerini benimsediklerinden dolayı alınan bu adil karar, şüphesiz oyun endüstrisi için olumlu bir adım olacak.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.