RICO İncelemesi

Yeni co-op FPS oyunu RICO'yu inceliyoruz.

Sessiz sedasız çıkış yapan ve mermilerin aralıksız yağdığı bir oyun olan RICO’yu beklentilerimi düşürerek oynamaya başladım. Oyunda bir polis rolüne giriyoruz ve 24 saatlik zaman dilimi içinde çeşitli uyuşturucu ve terör baskınları yapıyoruz. Bir RICO özel kuvvet üyesi olarak tetiğe basışımızı engelleyen kimse olmadığı için de, yolumuza çıkan her canlıyı öldürmekten çekinmiyoruz. Kağıt üzerinde ilgi çekici gibi dursa da, RICO aslında tamamen pişmeden fırından çıkarılan bir yemek gibi.

RICO İnceleme

Oyun kendini bir aksiyon filmi FPS’si olarak tanımlarken, tek başınıza ya da bir takım arkadaşıyla oynamak mümkün. Yol boyunca sayısız düşmanla mücadele ediyor ve öldürüyorsunuz. Oyunun yapısı ve düşmanların yerlerinin devamlı değişmesi sebebiyle işler kolay gibi gözükse de aslında hiç öyle değil. Aynı zamanda görevler de dinamik bir sisteme sahip ve bunlar RICO’yu zorlaştıran etkenler.

Case yani dava modu önemli bir yer kaplarken, burada davayı tamamlamanız için size 24 saatlik bir zaman veriliyor ve bu da yaklaşık 3 saatlik oynanış süresine denk geliyor. Her bir case içinde 15-20 arası görev yer alırken, hepsi örümcek ağı gibi birbirine bağlı. Son göreve ilerleyip organizasyonun patronunu öldürmek içinse kendi yolunuzu seçebiliyorsunuz.

Belirtiğim gibi RICO’nun haritaları, görevleri ve düşmanları devamlı değişiyor fakat maalesef oynanış hep aynı kalıyor. Kötü adamı bul, kötü adamı öldür tarzı görevlerinden öteye gidemiyoruz. Görevler objektif tabanlı olduğu için devamlı bir şeyleri yerine getirmeniz gerekiyor. Bazen odayı temizliyor, bazen bomba imhası yapıyor, bazen de düşmanları öldürüyorsunuz. Başta her ne kadar ilgi çekici ve keyifli olsa da, bir süre geçtikten sonra işler kendini tekrar etmeye ve kısa sürede sıkıcılaşmaya başlıyor.

Dava ne olursa olun, yanınıza bir ana silah ve bir tabanca olmak üzere iki silah alabiliyorsunuz. Aynı zamanda kendinizi ya da takım arkadaşınızı canlandırmak için de iki stim-pack taşıyabiliyorsunuz. Görevleri tamamladıkça kazanılan ekstra puanlarla da yeni silahlar almak mümkün.

RICO’nun kontrolleri piyasadaki hemen hemen bütün FPS’lere benzer şekilde ve zorluk yaşatmıyor. Dolayısıyla kısa sürede alışıyorsunuz. Oyunun basit mekanikleri de bu durumu pekiştiriyor. Max Payne tarzı zamanı yavaşlatma mekanikelri de var ve bu sayede birden fazla düşmanı aynı anda öldürebiliyorsunuz.

Her ne kadar başlangıçta temizleyeceğiniz odaların arkasında ne olduğunu bilmeden merak duygusu uyandırsa da, bir süre sonra oyun kendini çok fazla tekrar ediyor. Aynı şeyleri devamlı yapıp durmak can sıkıyor. Aynı zamanda bazı teknik ve tasarımsal problemler de var. Oyunun sabit ve tutarlı bir kare oranı olmadığı gibi, karşınıza bolca bug da çıkıyor. Örneğin birden fazla kez düşmanların duvarlarda sıkıştığını ya da havada uçtuğunu gördüm. Bir kez de bekleme ekranında takıldı ve tekrar açmak zorunda kaldım.

RICO’yu daha çok oynadıkça daha çok tecrübe puanı kazanıyorsunuz, seviye atlıyorsunuz ve yeni yetenekler açıyorsunuz. Silah çeşitliliği gerçekten çok ve bu hoşuma gitti fakat maalesef RICO çok da fazlasını önermiyor. En azından sorunlar düzeltilip oyun daha ‘cilalı’ bir hale gelene kadar.

Rastgele yaratılan bölüm fikrini ve silah kullanımını beğendiğimi söylemeliyim. Hatta oyun bir süre keyifli vakitler de geçirmemi sağladı fakat maalesef çok tekrar etmesi, sıkıcı bölüm tasarımları ve teknik problemler oyun deneyimini baltalıyor. Maalesef bu haliyle RICO pek tavsiye edebileceğim bir oyun değil fakat güncellemelerle daha iyi duruma gelirse belki o zaman şans verebilirsiniz.

Artıları:

  • Kavraması kolay yapısı

  • Kendini tekrar etmeye başlayana kadar epey eğlenceli

  • İyi sayılacak görsel ve işitsel tasarım

Eksileri:

  • Kısa sürede sıkıcılaşması

  • Bolca teknik problem ve bug

  • Rahatsız edici tasarım tercihleri

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol