Returnal’ın Yönetmeni Oyunun Zorluğu Hakkında Konuştu

Returnal'in Direktörü Harry Krueger kısa süre önce PS5'e özel acımasız zorluk seviyesinin genel oyun deneyimi için neden gerekli olduğunu paylaştı.

Yakın tarihli bir röportajda Returnal‘ın yönetmeni, oyunun neden bu kadar zor olduğunu açıkladı. Oyun, nisan ayında PlayStation 5’e özel olarak yayınlandı ve eleştirmenlerden olumlu eleştiriler aldı ancak yüksek zorluk seviyesiyle ün yaptı ve bu durum, oyunun son aylarda insanların radarından düşmesine neden oldu.

Oynanışı zorlu olsa da, Returnal‘ın konsepti oldukça basit. Oyun, ASTRA Şirketi kaşifi Selene Vassos’un Atropos adlı keşfedilmemiş bir gezegenden gelen garip bir sinyali araştırmasıyla başlar. Selene bu sinyali “Beyaz Gölge” olarak adlandırır. Ne y/azık ki Selene, gemisine bir mermi isabet ettikten sonra gezegene inmek zorunda kalır. Selene’in gemisi kazada ağır hasar görmüştür, yani tek seçeneği Beyaz Gölge’nin kaynağını bulmak için yürüyerek devam etmek.

Returnal Neden Zor Tasarlandı?

Returnal

Birçok oyun zaman döngüsü mekaniğini kullanırken, Returnal’ın zorluk seviyesi birçok kişinin yolculuğundan vazgeçmesine neden oldu. Bununla birlikte, döngü mekaniğinin oyuncular için önemli bir hayal kırıklığı kaynağı olmasına rağmen zorluk, oyunun geliştiricileri tarafından kasıtlı bir hareketti. Oyun merkezli dergi EDGE‘ye konuşan oyunun yönetmeni bu durum hakkında açıklama yaptı.

“Oyunun zor olduğunun farkındayız. Returnal daha kolay olsaydı ve (Selene) her zaman nasıl öldüğünden bahsediyor olsaydı, anlattığımız hikayeyle pek bağlantısı olmazdı. Forumlara ve Reddit’e girdiğinizde, hayal kırıklıklarını da dile getiren birçok oyuncu var ancak Selene ile bağ kuran da birçok oyuncu mevcut”

Oyuna Zorluk Ayarı Getirildi

Returnal

Housemarque ekibi, oyunlarının nasıl olmasını istediklerine dair bir vizyona sahipti ancak, Housemarque bir alanda taviz verdi. Ekim ayında, Returnal için nihayet oyuncuların “döngüyü askıya almasına” izin veren bir güncelleme yayınlandı. Bu basit bir değişiklik gibi görünebilir ancak oyunun kasıtlı olarak acımasız zorluk seviyesi tarafından sürekli olarak engellenen oyuncular için oyunun erişilebilirliğini arttırdı.

Avatar of Mert Doğan
Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 1 yıldır Turkmmo'da içerik üretiyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol