İnceleme

Resident Evil Village anlatmaya başlamadan önce Resident Evil 7, hayatta kalma korku kökleri ve bilinmeyen, rahatsız ortamları keşfetmeye verdiği önemle bilinen bir diziye hem bir çıkış hem de bir dönüş oldu. Temaları, karakterleri ve konusu nedeniyle bir Resident Evil oyunu gibi hissettirdi ancak dünyayı daha doğrusal bir macerada birinci şahıs bakış açısıyla gördüğünüzden beri farklı bir biçime soktu.

Birkaç yıl sonra, Resident Evil Village bu formatı sürdürüyor ancak yeni bazı mekanikler bu formatı bir adım ileriye taşımış. Bu, kahramanın hikayesini yeniden gözden geçirmemize ve orijinal oyunları ilk etapta bu kadar eğlenceli kılan şeyin özünü kapsayan doğru yönde daha fazla adım atmamızı sağlayan bir devam oyunu olmuş. Bu, nihayetinde büyüleyici bir korku hikayesi anlatmaya çalışan zengin bir aksiyon, doğaüstü anlar ve klasik gerilim karışımı sunan bir hayatta kalma korkusu.

Resident Evil Village 1

Village İçerisinde Bolca Korku Filmi Motifleri

Önceki oyunda, Ethan bu kayıp eşi arıyordu; o şimdi kaçırılan kızını aramak için karlı bir Avrupa köyünde maceraya çıkıyor. Köy, sonunda ziyaret etmeniz gereken dört ayrı bölgeyi birleştiren oyunun merkezi olarak hizmet veriyor. Çok fazla detay vermeyeceğim, diyelim ki ana hedef çevredeki bu konumların her birini keşfetmeyi, temel ögeleri elde etmeyi ve bir sonraki hedefe doğru ilerlemeyi gerektirecek. Önceki oyunlardan daha doğrusal ancak her bölgenin etkileyici ve benzersiz ortamı bunu kolayca telafi ediyor.

Aslında, korku veya dehşet duygularını ortaya çıkarmak için zombiler veya jumpscare diye tabir ettiğimiz korkuları gibi önceki mecazlara dayanmadığı için bunun çok farklı bir Resident Evil olduğunu hemen fark edeceksiniz. Evet bolca kan ve hatta acayip, ağlayan bir bebekten saklanmanız gereken çok rahatsız edici bir sekans var. Ancak daha da önemlisi Village, ziyaret ettiğiniz her bölgede rahatsız edici bir ambiyans yaratmak için vampirlerin, kurt adamların ve şeytani vantrilok bebeklerin klasik korku motiflerinden ilham alıyor.

Özellikle korkuluklarla kaplı bir tarlada sadece bunların sopalarla dikilmiş cesetler olduğunu anlamak için yürümek çok gerçeküstü ve rahatsız ediciydi. Ayrıca, hareketsiz bir bedenin yanından, her an uyanabileceğini bilen bir kol için matkapla yürümek de çok rahatsız ediciydi. Köyün korkuları belirsiz ve hikayenin çoğu bulutlu bir günde geçtiği için gün ışığının ne kadar korkutucu olabileceğine şaşıracaksınız. Oyunun sanatı tüyler ürpertici, gizemli ve nihayetinde tüyler ürpertici bir deneyim sunmak için etkili bir şekilde çalışırken, sadece karanlık koridorlara, mağaralara veya gölgelerde saklanan canavarlara ihtiyacınız yok. Üstelik bu bahsettiğim şeylerin hepsi de oyunda mevcut.

Resident Evil Village içerisinde her bölge aynı zamanda benzersiz bir oyun deneyimi sunmak için tasarlanmış ve diğer oyunlardan çok farklı. Örneğin kale, kilitli kapılar, gizli girişler ve gerekli anahtarı veya eşyayı bulduğunuzda geri dönmeniz gereken odalar içeren orijinal oyundaki malikaneye çok benziyor. Orijinal oyunlara benzer ve sizi daha sonra ne olacağını tahmin etmeye devam ettirecek kadar aksiyon ve gerilim içeriyor. Sonraki iki alan, sırasıyla keşif veya eyleme daha çok meyilli ve son bölge, ikisinin bir karışımı olmuş. Bunlara yalnızca belirli bir sırayla erişebileceğiniz için, her bölge kendi benzersiz oyun stilini sunuyor ve aksiyon dolu dövüşleri sakin anlardan ayıran oyunun anlatımına hız kazandırmaya yardımcı oluyor.

Düşmanlar da benzersiz bir şekilde tasarlanmış ve hepsi onlardan yararlanmanız için kendi zayıf yönlerine sahip. Oyunun bulmacalarının çözülmesi acınacak derecede kolay  ancak onlara yaklaşmanın en iyi yolunu bulmak için yarışacağınız için bazı düşmanlarla ve boss karakterler ile dövüşmek esasen bulmaca zorluğu yerini almış. Hafif ortam korkusu bir yana bu anlar, hareket etmeye, saldırılardan kaçmaya ve sonunda düşeceğini umarak ateş etmeye devam etmeniz gerekeceğinden heyecanlarla olgunlaşıyor. Zamanınızı ayırdıysanız, oyun sizi kesinlikle çevrenizi keşfetmeye teşvik edecek çünkü bazı belgeler yaratıkların zayıflıklarına dair ipuçları sağlıyor.

Geçmiş oyunlardan eşya kutusu geride kaldı ve envanter sisteminiz artık temel görev ögelerini normal silahlarınızdan ve hayatta kalma araçlarınızdan ayırıyor. Bu, daha sonra kullanmak için yeriniz olmayabileceği korkusuyla belirli bir ögeyi elinize almama yükünü ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor ancak aynı zamanda oyun oynarken kendi eylemlerinizi de hızlandırıyor. Hız sabit olduğundan, oyun dengeli ve çok hızlı ya da çok yavaş değil.

Resident Evil Village 2

Village Eski Oyunlar Gibi Mi Olmuş?

Resident Evil 5’ten geri dönen bazı olaylar var. Oyununuz sırasında daha iyi silahları yükseltme ve satın alma becerisi ve Ethan’ı sonraki seviyelerde ölmüş olan daha cesur (ipucu: zırhlı) düşmanları indirmeyi kolaylaştıran silahlarla donatmanıza izin veriyor. Aslında hayatta kalma şansınızı artırmak istiyorsanız, oyunun neşeli tüccarına satabileceğiniz hazineleri ve diğer ürünleri keşfetmek için haritanızı yakından okumak isteyebilirsiniz.

İstediğiniz hazinelerin ve eşyaların bir kısmı tekrar gözden geçirmeniz gereken alanlarda olduğundan veya yenmeniz gereken bazı zorlu düşmanlar sunduğundan, risk aldığınız için sizi ödüllendiren bir sistem olmuş. Sonunda silahlarınızı yükseltmenize ve uzun vadede daha fazla hasar vermenize izin verecek hazine için sağlığınızı ve cephanenizi riske atmak isteyip istemediğinize karar vermenizi sağlayacak. Ayrıca, daha yüksek zorluk seviyelerinde sonraki oyunları çok daha kolay hale getiren ek silahların ve diğer güzelliklerin kilidini de açabilirsiniz, bu nedenle ödüller gerçekten karşılığını verecek.

Basitçe silahlarınızı yükseltmenin yanı sıra, Ethan’ın sağlığını, savunmasını veya diğer istatistiklerini de temel malzemeler gerektiren belirli yemekleri pişirerek artırarak cesaretini artırabilirsiniz. Tıpkı silahlarınızda olduğu gibi, bu malzemelerden bazıları, belirli bir yemek için ihtiyacınız olan ödül balığı bulmak için çevrenizi biraz daha araştırmanızı gerektirecek. Bu isteğe bağlı RPG öğeleri oyunu zenginleştirmiş ve oyun tarzınıza bağlı olarak belirli alanlarda ekstra yardıma ihtiyacınız olabileceğinden, zorluğu nasıl oynamak istediğinize göre ayarlamanıza izin vermiş.

Resident Evil Village 3

Ana Senaryo Harici Modlar

Ana oyun yaklaşık 10 saat civarı sürüyor ve oyunu bitirmek, Mercenaries modu gibi bazı ekstra güzelliklerin kilidini açıyor. Bu kez, bir bölgedeki belirli sayıda seviye boyunca oynayabiliyor ve bir sonraki seviyeye geçmeden önce malzemelerinizi yenilemek veya teçhizatı yükseltmek için zamanınız oluyor. Her alandaki toplam puanınız, oynamak için yeni alanların kilidini açmanıza yardımcı olabiliyor veya sanat eserlerinin, figürlerin ve hatta ana oyun silahlarının kilidini açmak için tamamlama puanlarıyla sizi ödüllendirebiliyor.

Bu sürüm ayrıca, her seviyede toplayabileceğiniz ek yükseltmelerle deneyiminizi daha da özelleştirmenize olanak tanıyor. Kafadan vuruşlara, sağlığı iyileştirmeye, hıza vb. odaklanmayı seçebilir ve kendinizden daha iyi performans göstermeniz için işe yarayan yollarla oynayabilirsiniz. Bu, her Mercenaries oyununun farklı olmasına yardımcı olur ve daha fazlası için geri gelmenizi sağlar.

Resident Evil Village 4

Resident Evil Village Sonuç:

Resident Evil Village, geçmiş oyunların unsurlarını, sonuçta işe yarayan uyumlu bir pakette sunmuş. Aksiyona odaklanırken keşfetmeyi teşvik etmiş, aynı zamanda tamamen yalnız olsanız bile korku uyandırmak için duyusal heyecanları vurgulamış. Bu, oyun sonunu görene kadar bağınızı koparmadan oynayışınızı özelleştirmenize olanak tanıyan bazı RPG öğeleri sunan doğrusal bir oyun. Unutmadan söyleyelim, elbette açılış ve kapanış ekranlarını tam olarak izleyin. İzlemesi bir zevk ve oynaması daha da tatmin edici bir deneyim için size güzel anlar yaşatıyorlar. Serinin hayranlarına da seriye uzak olanlara da gönül rahatlığı ile tavsiye edebileceğim bir yapım var karşımızda. Capcom yine başarmış.

Oyunun sistem gereksinimlerine bu haberimizden ulaşabilirsiniz. Oyunu Steam platformundan satın almak için ise bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

9.7

Mükemmel

Ses - 9.6
Grafik - 9.8
Oynanabilirlik - 9.7

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol