Rekabet Kurumu’nun Google’a Cezası Belli Oldu

Rekabet Kurumu'nun Google'a kestiği ceza belli oldu.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oy Kullanılmamış)
Loading...

Google Türkiye ile Rekabet Kurumu arasında yaşanan davada önemli bir gelişme yaşandı. Rekabet Kurumu’nun Google Türkiye’ye kestiği ceza belli oldu. 

Teknoloji devi Google’a Rekabet Kurumu tarafından yazılımsal anlamda rakiplerine şans tanımayarak, “haksız rekabete neden olduğu” gerekçesiyle ceza kesilmesi ve ardından Türkiye’de gelecekte piyasaya sürülecek olan Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlara kendi uygulama ve servislerini kullanabilmeleri için lisans vermeyeceğini açıklamasının ardından bir sözlü savunma yapmıştı. Google Türkiye temsilcileri, şirketin genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle hakkında yürütülmüş olan soruşturma neticesinde, Rekabet Kurumu’nun cezası açıklandı. 

Google’un genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullanarak çevrimiçi alışveriş hizmetleri pazarındaki rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak amacıyla, 4054 sayılı kanunun 6. Maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı. 13.02.2020 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.’ten oluşan ekonomik bütünlük olan Google’ın 4054 sayılı kanun’un 6. Maddesini ihlal etmesi sebebiyle idari para cezası kesilmesine karar verildi. Cezasının tutarı ise 98 Milyon 354 bin lira olarak belirlendi. 

Yeni Süreç Nasıl İşleyecek Bilinmiyor

Google ile Rekabet Kurumu arasında yaşanan bu olayın ardından Google’a bir ceza kesilmiş olsa da yaşanan davanın nasıl sonuçlandığı şimdilik bilinmiyor. Akıllı telefon üreticilerinin yeni akıllı telefon modellerini tanıtmaya başladığı günümüzde Android işletim sistemine sahip telefonların Google servisleri ile gelip gelmeyeceği bilinmiyor. Google Türkiye’nin önümüzdeki günlerde açıklama yaparak bu durumu açıklaması bekleniyor. 

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol