İnceleme

Uzun yıllardır beklenen, haberleriyle dahi herkesi heyecanlandırmayı başaran Red Dead Redemption 2 nihayet PlayStation 4 ve Xbox One konsollarında çıkış yaptı. Açıkçası GTA 3’teki bloklar şeklindeki Liberty City’den, düşük poligonlu karakterlerden, 17 yıl önceki teknolojiden Rockstar Games’in bugün geldiği nokta kesinlikle şaşırtıcı ve üzerinde konuşmaya değer. İşte Red Dead Redemption 2 incelemesi…

GTA 5’in remaster sürümünü saymazsak, Rockstar Games’in bu konsol jenerasyonu için çıkardığı ilk düzgün oyun Red Dead Redemption 2 oldu. Los Santos şehrinin yarattığı sansasyonun ardından görünüşe göre Rockstar’ın bu sefer diyecek daha çok şeyi var. Bu da daha büyük temalar ve hatta daha büyük fikirlerle karşımıza çıkıyor. Ürkütücü kapitalizmin şeytanları, çürüyen rejimler, kaybolan umutlar ve suçla dolu Vahşi Batı, Red Dead Redemption 2’de bir sinema filmi gibi resmediliyor.

Red Dead Redemption 2 Başlangıç Rehberi

Red Dead Redemption 2’yi Xbox One X’te 4K çözünürlükte oynadığınız zaman etkileyici ışıklandırmalar ve hava efektleriyle en iyi performansı alacaksınız. Çoğu zaman oyunda manzaralara dahi dalıp gidiyor, oynamayı unutuyorsunuz. Hatta oyunu standart Xbox One ya da PS4’te 1080p çözünürlükte oynarken dahi grafiklerin ne kadar büyüleyici olduğunu fark ediyorsunuz.

Kovboy Dünyayla Tanışıyor

2010 yapımı Red Dead Redemption’nin devamı olan oyunda bu sefer suçlu kovboy Arthur Morgan’ın hikayesini izliyoruz. Oyunun senaryosu Sergio Leone’un Spagetti Western filmlerini de fazlasıyla andırıyor. Tabii tek fark şu; İyi, Kötü ve Çirkin sadece birkaç saat sürerken, Red Dead Redemption 2 ise 70 saati aşıyor!

Oyunla ilgili ayrıntılara girmeden önce, Red Dead Redemption 2’nin neden son dönemin en iyi oyunlarından biri olduğuna da değinmek gerekir. Daha önce de bu durum pek çok kez sosyal medyaya yansımıştı. Bu muhteşem açık dünya yaratılırken Rockstar Games büyük özveri gösterdi, kimi zaman yapımcılar haftada 100 saatten fazla mesai harcadı ve 8 yılın sonunda böyle muhteşem bir ürün ortaya çıktı. Dolayısıyla Red Dead Redemption 2, diğer Rockstar Games oyunlarının bir adım ilerisinde. RDR 2’yi rahatlıkla Ocarina of Time, Half Life 2, Metal Gear Solid 3, Skyrim ve son olarak da The Witcher 3 gibi şaheserlerin yanına ekleyebiliriz.

En İyisi Vahşi Batı!

İçindeki aktiviteler ve detaylarıyla Red Dead Redemption 2’nin dünyası kesinlikle şaşırtıcı. GTA’in Blaine County’sini ya da The Witcher 3’ün fantastik krallığını bir kenara bırakın. Red Dead Redemption 2’de şimdiye kadar göreceğiniz en etkileyici harita bulunuyor.

Oyun haritası GTA’nın kurgusal California’sından çok daha büyük. Ve hatırlamak gerekiyor ki, Morgan’ın Vahşi Batı dünyasında helikopterle her yeri turlamak mümkün değil.

Konu script halindeki senaryo görevlerine gelince de RDR 2 ile baş edebilecek açık dünya oyunu yok. Oyunun çekirdek campaign görevlerinin kalitesine sadece GTA 5 yaklaşabiliyor. 60-70 saatin üzerinde görev bulunuyor ve bunlar birbirini asla tekrar etmiyor. Oyunda toplamda 104 ana görev yer alırken, Los Santos’ta Franklin, Michael ve Trevor üçlüsünün ise 79 görevi bulunuyordu. Bu da aslında ne demek istediğimizi gayet iyi anlatıyor.

Hikaye bakımından Red Dead Redemption 2, şimdiye kadar yapılmış en cesur AAA oyun diyebiliriz. Arthur’un hikayesi tahmin edilmekten uzak ve bolca twist ile dolu. Son 15 saatlik kapanış bölümü (bu nasıl kapanış?) fazlasıyla şaşırtıyor ve bolca sürprizle dolu. 2013 yılındaki The Last of Us’tan bu yana pek az büyük bütçeli yapım bunu yapmayı başarabilmişti.

Tabii aynı zamanda Red Dead Redemption 2’de çok sayıda ‘yan sistem’ de bulunuyor ve her biri harcadığınız vakte değiyor. Kokularını takip ederek hayvan avına çıkmak, kampınızın yiyecek, ilaç ve mermi tedariklerini gerçekleştirmek, açlığınızı gidererek Arthur’u ayakta tutmak bunlardan sadece birkaçı.

RDR 2 kesinlikle son derece detaylı bir oyun ve hatta Morgan’ın saçı – sakalı dahi gerçek zamanlı şekilde uzuyor. Eğer Arthur’un sonunda saçı sakalı uzun birine dönüşmesini istemiyorsanız, düzenli olarak oyunda berbere gitmeniz gerekiyor. Aynı zamanda GTA: San Andreas’taki CJ gibi karakterimiz kilo alıyor ya da veriyor. Gardrop seçenekleri de bir hayli geniş ve anti kahramanımızın kıyafetlerini baştan aşağı değiştirebiliyor, kişiselleştirebiliyoruz.

Müzikle Yüzleşin

Red Dead Redemption 2’nin müziklerine de ayrı paragraf açmazsak ayıp etmiş oluruz. Woody Jackson açıkçası soundtracklerde harika iş çıkarmış. Kendisi orijinal Redemption’dan beri Rockstar Games için müzikler yapıyor ve bu da şimdiye kadarki en iyi çalışması olmuş.

Peki oyun için hiç eleştirimiz yok mu? Elbette var. Maalesef oyunun büyük kısmı için hızlı seyahat yer almıyor ve geniş harita bazen sizi yorabiliyor. Ayrıca oyunun ilk bölümü biraz daha yavaş ilerliyor. Bu konuda Rockstar Games biraz daha esnek hareket edebilirmiş.

Red Dead Redemption 2 inceleme yazımızın sonuna gelirken, her şeye rağmen Rockstar’ın yeni yapımı çok rahat bir şekilde gelmiş geçmiş en iyi 3 açık dünya oyun arasına girebilir. Son birkaç yılda böylesine elit bir seviyeye yaklaşan oyunlar arasında sadece GTA 5, Metal Gear Solid 5 ve The Witcher 3’ü gösterebiliriz. Kesinlikle dört dörtlük bir klasik ve her konsol sahibinin oynaması gereken bir yapım. Eğer bu yıl sadece bir oyun alacaksanız, bu Red Dead Redemption 2’den başkası olamaz.

İyi

  • Zengin atmosfer
  • Açık dünya
  • Sürükleyici bir oynanış
  • Gerçekçi grafikler

Kötü

  • Zorlu görevler
9.5

Mükemmel

Ses - 9.4
Grafik - 9.5
Oynanabilirlik - 9.5

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol