Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Raspberry Pi 5 Çıktı: Eskisinden 3 Kat Daha Hızlı!

Raspberry Pi 5, geliştirilmiş CPU ve GPU birimleri ile sadece 60 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

Raspberry Vakfı, popüler Raspberry Pi serisi tek kartlı bilgisayarların yeni nesil modelini resmen duyurdu. Raspberry Pi 5 olarak adlandırılan yeni sürüm, birçok gelişmiş özellik ile duyuruldu ve 2019’da piyasaya sürülen Raspberry Pi 4‘ün doğrudan devamı olduğu açıklandı.

Raspberry Pi 5, dört çekirdeğe ve 2,4 GHz saat hızına sahip, yükseltilmiş 64 bit ARM Cortex-A76 işlemciyle birlikte gelecek. Bu sayede beşinci yineleme, önceki nesil modele göre yaklaşık 2 ila 3 kat daha güçlü olacak. Yeni lansman aynı zamanda 800MHz VideoCore VII GPU ile geliştirilmiş grafiklerle birlikte gelecek. Böylelikle grafik performansı da artmış olacak.

Raspberry Pi 5 Özellikleri ve Fiyatı

Raspberry Pi 5 Çıktı: Eskisinden 3 Kat Daha Hızlı!

Özellikle Pi 5, G/Ç Çevre Birimi işlevlerini ekleyen “Güney Köprüsü” adı verilen şirket içi bir silikonla birlikte gelecek. Yeni ve geliştirilmiş CPU, LPDDR4X RAM (4 GB veya 8 GB seçenekleriyle mevcut) ile eşleştirilecek. Bağlantı için cihaz, Bluetooth 5.0/BLE, 2 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, PCIe 2.0 arayüzü, USB-C üzerinden 5V/5A DC gücü ve Raspberry Pi standart 40 pinli başlığı destekleyecek.

Pi 5, Pi 4 modeline göre daha yüksek bir başlangıç fiyat etiketine sahip. Şu anda temel 4GB modeli için 60 ABD Doları, 8GB modelinin fiyatı ise 80 ABD Doları ödemeniz gerek. Alıcılar minyatür PC’nin yanı sıra kasa, aktif soğutucu, 27W USB-C Güç Kaynağı ve daha fazlasını içeren bir dizi farklı aksesuarı da tercih edebilecek.

aspberry Foundation, 29 Eylül 2023 itibarıyla Pi 5 için ön sipariş almaya başladı ve sevkiyatların Ekim 2023 sonunda başlayacağını belirtti.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.