Ubisoft’dan Rainbow Six İçin Yeni AFK Önlemleri: “Yaptırım Uygulanacak”

Ubisoft tarafından yapılan açıklamada, Rainbow Six Siege'in en büyük sorunlarından biri olan AFK botlara yönelik çalışmaların sürdüğü ifade edildi.

Ubisoft, Rainbow Six Siege’in en büyük sorunlarından biri olan AFK botlara yönelik çalışmalara devam ettiğini bildirdi. Oyuncuların da katılımıyla birlikte AFK sorununu çözmeye kararlı olan Ubisoft’un geçtiğimiz gece duyurduğu yeni önlemleri arasında “yaptırım uygulanacak” uyarısı da bulunuyor.

Rainbow Six

Geliştiriciye göre Rainbox Six’in yükselen sorunu haline gelen AFK yöntemlerinin kötüye kullanımı hakkında detaylı çalışmaların sürdürüldüğü biliniyordu. En son yayımlanan uyarıda ekibin tasarımsal değişikliği değerlendirdiği ve konu hakkında manuel yaptırım uygulayacağı, ayrıca AFK botların tespit edilmesi için ise yeni otomatik algoritmalar ekleneceği söylemleri bulunuyor.

Ayrıca geliştirici ekip Rainbow Six Siege oyuncularını, AFK yöntemlerini kötüye kullananları bildirmeye çağırdı. Bazı otomatik algoritmaların işlevsiz kaldığı yerlerde, manuel olarak oyuncular tarafından rapor edilmesi isteniyor.

Rainbow Six Siege’de AFK Yöntemleri Neden Kötüye Kullanılır? Nasıl Algoritmalar Algılayamıyor?

Neredeyse tüm Rainbow Six Siege oyuncularının keyfini kaçıran ve gittikçe artmaya başlayan bu sorunun temelinde, oyuncuların AFK kalarak hesaplarının seviyelerini rahatlıkla yükseltebilmesi yatıyor. Hilecilerin hesapları yasaklansa bile bu durum dolayısıyla hesapları rahatlıkla seviye atlayabiliyor, yeni karakterlere erişebiliyorlar. Böylece birden fazla hesaba sahip olabilir ve yasaklansalar bile hileleriyle oynamaya devam edebilirler.

Rastgele aralıklarla ateş etmek, eğilmek, yürümek gibi birçok eylemi sürekli bir döngü haline getiren hileleri sayesinde, bilgisayar başında olmadan hesaplarını geliştirebiliyorlar. Otomatik sistemler bu döngüyü algılayamıyor ve manuel müdahaleye ihtiyaç duyuluyor. Bu noktada geliştirici ekip, oyuncuların AFK botları raporlamalarının çok faydalı olacağını vurguluyor.

Ekip tarafından yayınlanan bildiride, “Son haftalarda, oyunda AFK yöntemlerini kötüye kullanan oyuncularla ilgili artan bir sorunun farkına vardık. Her zaman olduğu gibi, oyuncumuzun oyun deneyimini bozan ve kötüleyen oyunculara müsamaha göstermeyeceğiz. Bu davranışı kötüye kullandığını tespit ettiğimiz kişilere karşı bugünden itibaren bir dizi manuel yaptırımla harekete geçiyoruz. Önümüzdeki haftalarda, sorunu hafifletmek için tasarım değişikliklerini değerlendirecek ve yeni otomatik AFK algılamaları üzerinde çalışacağız” sözleri yer aldı.

Yıllardır süregelen AFK suistimalinden etkilenen tek oyunun Rainbow Six Siege olmamasıyla birlikte, geliştirici ekibin bu sorunu halletmek için çaba verdiği görülüyor. Sizce başarılı olabilecekler mi?

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol