Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

PUBG’nin Prodüksiyon Yönetmeni ile Rondo Haritasını Konuştuk

PUBG: Battlegrounds tarihinin en büyük haritası olan Rondo, heyecanlı bir bekleyişin ardından oyuncularla buluştu. Turkmmo olarak battle royale klasiğinin prodüksiyon direktörü Taehyun Kim ile bir araya geldik ve kendisine merak ettiklerimizi sorduk.

İlk olarak 2017 yılında piyasaya sürülen ve yıllar içinde dünyanın en çok oynanan oyunlarından biri haline gelen PUBG Battlegrounds, popülerliğini korumaya devam ediyor. Yeni içeriklerle sürekli olarak taze kalan battle royale klasiği, macerasına başladığı günden bu yana büyük bir değişim geçirdi. Aynı veya benzer türdeki pek çok oyuna ilham kaynağı olan PUBG, Krafton için büyük bir başarı hikayesine dönüştü.

Sevilen oyunun 10’uncu ve en büyük haritası olan Rondo, aralık ayında oyuncularla buluştu. 8×8’lik geniş bir alana sahip olan bölge, geleneksel estetik ile modern görünümlerin bir birleşimini sunuyor. Kendine has unsurlara sahip olan Rondo, hiç tartışmasız PUBG tarihinin en özel haritalarından biri konumunda.

Taehyun Kim, Bizlere Yeni Rondo Haritasını Anlattı

Taehyun Kim rondo

Haritanın yapım sürecine dair daha fazla bilgi edinmek için PUBG Battlegrounds’un prodüksiyon direktörü Taehyun Kim ile bir araya geldim. Kendisiyle daha önce yenilenen Vikendi haritasını konuşmuştuk. Şimdi ise Rondo özelinde bir sohbet gerçekleştirdik. Kim’e haritanın arkasındaki hikayeyi, oyuncuları nelerin beklediğini, battle royale türünün gittiği noktayı ve çok daha fazlasını sordum. Dilerseniz, lafı daha fazla uzatmadan röportajımıza geçelim. Keyifli okumalar.

Rondo, 8×8’lik geniş bir harita ve PUBG: Battlegrounds’un en geniş oynanabilir alana sahip haritası olma özelliğine sahip. Bu harita ile tam olarak neyi hedeflediniz?

Rondo, sofistike binalarla dolu modern bir şehir ile eski, geleneksel güzelliğe sahip yerleri bir arada sunarak oyuncuların daha geniş bir strateji yelpazesi kullanmasına olanak tanıyor. Ayrıca PUBG: Battlegrounds’un temel unsurlarına bazı değişiklikler getiren yeni özellikler ve içeriklerle bir dizi seçenek ve canlandırıcı bir oyun deneyimi sunuyor.

Çok sayıda PUBG: Battlegrounds oyuncusunun battle royale türünün temel eğlencesini sürdürmek istediğini fark ettik. Yeni Rondo haritasıyla, hayatta kalma mantığının temel oynanışında önemli değişiklikler yapmak yerine, PUBG: Battlegrounds’un temel eğlencesini korurken hayranlarımızın Rondo’nun benzersiz özelliklerinden yararlanabilmelerini sağlamaya çalıştık.

pubg battlegrounds rondo haritası

Rondo’daki bölgeler, geleneksel ile çağdaş tasarımların kusursuz bir karışımını içeriyor. Size bu fikri veren şey neydi?

Rondo geniş oynanabilir alanlara sahip, bu nedenle her konumu aynı zaman ayarının tek bir sanat konseptiyle doldurmanın sıkıcı olacağını düşündük. Bu nedenle yeni haritanın sanat konseptine farklı zaman ayarlarını dahil etmeye karar verdik. Aynı zamanda, tutarlı tonlar ve renkler kullanarak nereyi ziyaret ederseniz edin uyumlu hissettirmeye çalıştık.

Rondo’da hangi yeni oynanış mekaniklerini göreceğiz? Diğer haritalardaki bazı sistemler de burada olacak mı?

Daha önce var olan neredeyse her oyun mekaniğinin harita tasarımında kendine bir yol bulduğunu söyleyebilirsiniz. Diğer haritalarda uygulanan unsurlar Rondo’ya sorunsuz bir şekilde entegre edildi. İçerik eklerken veya çıkarırken belirli kriterleri sıkı sıkıya takip etmedik. Bunun yerine, oyuncuların tanıdık ve eğlenceli bulduğu özellikleri ön planda tutarken, daha zorlu yönleri arka tarafa yerleştirdik.

Rondo’nun yayınlanmasını takip eden ilk ayda odak noktamız oyuncuları dünyanın içine çekmek. Oynanışı doğrudan etkilemek yerine genel dünya deneyimine odaklanan içerikler sunmayı hedefliyoruz. Oyuncuları yeni haritayı keşfetmeye, ona alışmaya teşvik etmek ve ardından kademeli olarak çeşitli yeni unsurları tanıtmak istiyoruz.

Ayrıntıları vermek zor olsa da, Rondo için yaklaşık üç büyük içerik güncellemesi olacak. İlk olarak, daha fazla çeşitlilikle daha kolay yağmalamayı kolaylaştıracak araçlarımız var. Oyuncular ayrıca kendi kılıflarını da oluşturabilecekler. PUBG: Battlegrounds’un temel unsurlarının Kara, Yağma ve Hayatta Kalma olduğu göz önüne alındığında, bu içerik oyuna çeşitlilik getirmeyi amaçlıyor. Son olarak, bu güncellemelerin son versiyonunu işaret eden yıkılabilir alanları tanıtacağız.

rondo haritası

Deston ve Vikendi gibi Rondo’da şehre özel ulaşım seçenekleri mevcut. Bunun savaşa nasıl etki etmesini bekliyorsunuz?

Bazen kentsel ortamlardaki görevler sırasında kendinizi izole edilmiş ve özgürce hareket edemez halde bulabilirsiniz. Türünün ilk örneği olan Yürüyen Merdivenler sayesinde yerinizi belli etmeden sessizce gezinebilirsiniz.

Dahası, hızlı kaçışlar ve inanılmaz derecede yoğun kovalamacalar için mükemmel olan binalar arasında hızla hareket etmenizi sağlarlar. Yürüyen merdivenler yalnızca tek yönde çalışır ve üzerlerinde konuşlandırılabilir öğeler kullanamazsınız.

Haritada bulunan alanlar arasında sizin en fazla hoşuna giden yer hangisi oldu? Nedeni ile birlikte bizimle paylaşırsanız çok memnun oluruz.

Yu Lin ve Jadena Şehri’ne fragmanda sıkça göründükleri için zaten aşina olabilirsiniz. Bu iyi bilinen yerler dışında benim favorim Rondo’nun doğusunda bulunan Mey Ran. Küçük boyutuna rağmen, bu konum gizli bir hazine gibi bir şey.

Binaların ve nehrin güzel bir uyumuna sahip bu geleneksel kasabada, oyuncular lotus çiçeklerinin yüzdüğü su yollarını kullanarak savaşmanın tadını çıkarabilirler. Burayı ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Ayrıca açık arazilerdeki benzersiz uçurumlar ve yer kayalıkları, önceki haritaların arazilerinde yaşadıklarınızdan farklı yeni bir tür oyun deneyimi sağlayacaktır.

PUBG’de bir harita oluşturduğunuzda, hangi öğeler size rehberlik ediyor? Oyunun espor yönü baskın oluyor mu?

Yeni haritalar tasarlarken hem oyuncularımızın hem de geliştirme ekibimizin tercihlerini göz önünde bulunduruyoruz. Bu süreç, prototipin test edilmesi, aksaklıkların ve ayırt edici özelliklerin belirlenmesi de dahil olmak üzere birkaç aylık bir geliştirme sürecini kapsıyor.

Ayrıca haritanın espora dahil edilmesinin oyuncular ve izleyiciler arasında daha hızlı benimsenmesine yol açabileceğini kabul ederek espora da önemli bir önem veriyoruz.

rondo

Bir haritayı tasarlarken oyuncu geri bildirimleri ne kadar dikkate alınıyor? Ayrıca en büyük zorluklar nelerdir? Kısaca bahsedebilir misiniz?

Oyuncu geri bildirimleri geliştirici ekibimiz tarafından sürekli olarak incelenmektedir. Aslında, oyun geliştirmelerinin çoğu bu değerli girdilerden kaynaklanıyor. Çeşitli aşamalarda oyuncuların bakış açısından tasarımda gözden kaçırmış olabileceğimiz yönleri belirlemeye çalışsak da, bu önemli bir zorluk teşkil ediyor.

Farklı oyuncu tiplerinden gelen geri bildirimleri dengelemek ve uyumlu bir sonuca dönüştürmek zor olabilir, bu da herkesi memnun etmeyi imkansız hale getirir. Bununla birlikte, öncelikli hedefimiz oyuncularımızın oyundan aldığı keyfi artırmaktır ve mümkün olan her durumda değerli geri bildirimleri oyuna aktif olarak dahil etmeyi planlıyoruz.

Bir haritanın tasarımı ile oyuncular tarafından kullanımı arasında ne gibi farklar olabilir?

Oyuncular haritalar aracılığıyla farklı oyun türlerini ve yeni değişiklikleri deneyimliyor, bu nedenle haritalar PUBG: Battlegrounds’ta çok önemli bir rol oynuyor. Bununla birlikte, oyunculara geliştirme ekibi tarafından amaçlanan oyun türünü deneyimleten belirli bir konum veya özellik geliştirmek imkansızdır.

PUBG: Battlegrounds’un özellikleri göz önüne alındığında, büyük bir harita üzerinde farklı konumlar arasındaki ilişkilerden kaynaklanan farklı değişkenler ve şanslar vardır.Bu nedenle, bir haritanın kendisinin mümkün olduğunca gerçekçi olması gerektiğine inanıyorum. Oyuncular gerçekçi konumlara sahip bir haritada kendi stratejilerini seçerler.

Oyunda en sevdiğiniz harita nedir ?

Her harita değerli olsa da, eğer birini seçmem gerekseydi, bu Erangel olurdu. PUBG: Battlegrounds geliştirici ekibine katıldığımı, Erangel’i adım adım yaptığımı, her ayrıntıyı dikkatle ele aldığımı hatırlıyorum. Erangel’in en sık oynadığım harita olduğundan bahsetmiyorum bile; bana evim gibi geliyor ve sayısız mutlu anıyı barındırıyor.

pubg rondo harita

Diğer battle royale oyunlarında olup da PUBG’de olmasını öngörmediğiniz popüler özellikler var mı? Eğer varsa, neden?

Belirli bir özelliğin oyunumuz için uygulanmayacağından yüzde 100 emin olduğumuzu söylemek zor, ancak PUBG: Battlegrounds’un temel oynanışını ve özgünlüğünü bozan herhangi bir özellik veya içerik eklemeyeceğimizi söyleyebiliriz.

Örneğin, oyuncuların belirli dişlileri taktıklarında daha yükseğe zıplamalarını veya daha hızlı koşmalarını sağlayan özellikler, oyunun temel oynanışını bozduğunu düşündüğümüz için PUBG: Battlegrounds’a asla eklenmeyecektir.

PUBG battle royale trendini başlattı, ancak tür yavaşlamış gibi görünüyor ve şu anda dört büyük oyun var: PUBG, Fortnite, Warzone ve Apex Legends. Bu türün önümüzdeki birkaç yıl içinde nereye gideceğini düşünüyorsunuz?

PUBG: Battlegrounds piyasaya çıktıktan sonra, birçok oyun geliştiricisi bir battle royale oyunu yaratmaya çalıştı. Ardından, birkaç oyun piyasaya sürüldü ve şimdi battle royale alt türünde kendi alanlarına sahipler.

Görünen o ki, yepyeni bir battle royale oyunu yaratmak yerine mevcut oyunlara battle royale benzeri bir mod veya battle royale kuralları eklemek için çeşitli girişimler var. Başka bir battle royale oyununun kesinlikle tekrar piyasaya çıkacağına inanıyorum, ancak bu türe genel yaklaşım ileride farklı olacaktır.

Oyuncular mevcut oyunlardaki deneyimlerin aynısını yaşamak istemeyebilir. Bununla birlikte, mevcut oyunlara dayalı battle royale benzeri bir mod yaratma girişimleri etkili olmaya devam edecektir.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.