Porto Riko’daki 900 Tonluk Arecibo Gözlemevi 1 Gecede Çöktü

Mühendisler zaten bu durumdan endişeliydi. Teleskobun 900 tonluk platformu bir gecede çöktü.

Porto Riko‘daki devasa Arecibo Gözlemevi bir gecede kendi kendine çöktü. Son birkaç ayda teleskobun iki büyük kablo arızasına maruz kalması ve gözlem evinin tüm yapısının bütünlüğünü riske atması sonrasında mühendisler tarafından feci arıza tahmin edilmişti.

Arecibo’nun resimleri bu sabah çevrim içi olarak ortaya çıktı. Normalde rasathanenin üzerinde asılı duran 900 tonluk devasa platformun artık orada olmadığını ortaya çıkardı. Arecibo’yu denetleyen Ulusal Bilim Vakfı, The Verge‘ye, platformun teleskobun devasa 1000 fit genişliğindeki çanağına çarparak yıkıldığını doğruladı. Daireye göre herhangi bir yaralanma bildirilmedi.

Ajans, “NSF durumu değerlendirmek için paydaşlarla birlikte çalışıyor” diye tweet attı. “En büyük önceliğimiz güvenliği sağlamaktır. NSF, onaylandıklarında daha fazla ayrıntı yayınlayacak. ”

Bu felaket senaryosu, NSF’nin olabileceğinden korktuğu bir şeydi. 19 Kasım’da ajans, Arecibo’daki kalan kabloların başarısız olma riskini taşıdığını ve bunun da platformun çökmesine yol açabileceğini duyurdu. Bunun yakın olduğunu bilen NSF, Arecibo’yu kontrollü bir şekilde yıkmayı planladığını söyledi. Gözlem evini kurtarmanın güvenli bir yolu olmadığı sonucuna vardı. Yöneticiler tesisi boşaltmış ve insanları uzak tutmak için bir “güvenlik bölgesi” oluşturmuştu.

Süreç İstenilen Gibi İlerlemedi

Çöküş, Arecibo için zorlu bir dönemin sonunda geldi. Ağustos ayında, gözlem evi ilk büyük arızasını, yuvasından çıkarılan bir yardımcı kablonun gözlem evinin çanağına düştüğü ve yapıda büyük bir delik açtığı zaman yaşadı. O zamanlar NSF ve Arecibo’daki günlük operasyonları denetleyen Central Florida Üniversitesi, gözlem evini tekrar çalışır hale getirmek için arızayı araştırmaya ve hasarı düzeltmeye yemin etti.

Ancak mühendisler onarımlar için ileriye dönük bir yol bulmaya çalışırken, 6 Kasım’da ikinci bir ana kablo arızalandı. Bu sefer kablo koptu ve Arecibo’nun dev çanağına da düşerek yakındaki diğer kablolara zarar verdi. Mühendisler, diğer kabloların tutulmasının garanti edilemeyeceğini keşfettiler. NSF, herhangi bir önlem alınmazsa, Arecibo’nun sonunda çökeceği sonucuna vardı. Onlar sadece çöküşün ne zaman olacağını bilmiyorlardı. Ajans, yapıyı bu olay gerçekleşmeden önce yıkmayı ummuştu.

Ajans çöküş hakkında tweet attı “NSF bu gelişmeden dolayı çok üzgün”. “İlerledikçe, bilimsel topluluğa yardımcı olmanın ve Porto Riko halkıyla güçlü ilişkimizi sürdürmenin yollarını arayacağız.”

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol