Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Popüler GIF Sitesi Gfycat Kapanıyor!

İnternette hiçbir şey kalıcı değil, internetin en büyük GIF veritabanı çok yakında kapatılacak.

Gfycat kapanıyor. Hacker News tarafından tespit edilen bir duyuruda, GIF sitesinin ana şirketi Snap, GIF veritabanını kapatmayı ve tüm kullanıcı içeriğini birkaç hafta içinde silmeyi planladığını söyledi. Web sitesinin üst kısmındaki bir bildirimde “Hizmetimiz durduruluyor” ifadelerini siz de görebilirsiniz. Yedeklemek istediğiniz içerikleriniz varsa, resmi web sitesini ziyaret ederek ve hesabınıza giriş yaparak içeriğinizi kaydedebilir veya silebilirsiniz.

İçeriklerinizi yedeklemek için vaktiniz kısıtlı; 1 Eylül 2023’ten sonra tüm Gfycat içeriği ve verileri silinecek. Devasa GIF arşivi sitesinin yakında kapatılacağı haberi, siteyi son aylarda kullanmaya çalışan hiç kimse için sürpriz olmayacaktır. Mayıs ayında Motherboard, Snap’in GIF sitesinin güvenlik sertifikalarının süresinin dolmasına izin verdiğini bildirmişti.

Gfycat 1 Eylül’de Tarih Olacak

Popüler GIF Sitesi Gfycat Kapanıyor!

Güvenlik sertifikasının uzatılmaması, platformun çoğu internet kullanıcısı için geçici olarak erişilemez hale gelmesi anlamına geliyordu. Ancak, bu kesinti süresinden önce bile, Gfycat’te kimsenin çalışıp çalışmadığına dair sorular vardı. Reddit’te, aylar ve hatta yıllar öncesine ait bozuk yüklemeler ve yanıt vermeyen bir destek ekibiyle ilgili raporlar mevcuttu.

Sitenin kapatılması, internetteki en popüler web sitelerinden birinin bile tarihin tozlu sayfalarına karışabileceğini gözler önüne sürüyor. Diğer platformlar farklı türde bir ihtimalden müzdarip olduğundan, bu gerçeği bir kez daha hatırlamış olduk. Bunun yanı sıra GIF arşivinizi GIPHY veya TENOR gibi alternatiflere taşıyabileceğinizi de hatırlatalım.

Sizin bu web sitesinde GIF‘leriniz var mıydı? Bu popüler veritabanının kapatılması hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından belirtmeyi unutmayın!

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.