İnceleme

Herkese merhabalar arkadaşlar.  Çıktığı günden bu yana çok büyük sükse getiren oyun Pokemon GO’yu sizler için inceleyeceğim. Öncelikle belirtmek isterim ki, içinde bizim de bulunduğumuz bütün oyun, teknoloji, haber vb. siteleri sürekli Pokemon GO haberi yapmakta. Bu durum bazı kullanıcıların hoşuna giderken, özellikle oyunu oynamayan kesimin oldukça canını sıkıyor. Her ne olursa olsun, oyunu oynayan ben ve benim gibi diğer insanların sayısı oldukça fazla. Eee oyunda, şu ana kadar piyasaya sürülmüş bütün oyunlardan farklı bir yapıya sahip. Daha da önemlisi oyun sayesinde, bir nevi Pokemon evrenine giriyoruz. Bu durum bizi mutlu etmeye yetiyor.

 

scren1

 

Gelelim oyunun teknik özelliklerine. Pokemon GO Google haritalarını kullanarak, bizlere gerçek konumumuz üzerinde oynadığımız bir oyun sunuyor. Oyunu oynamak için, çok yürümeniz gerekiyor. Zira, oyunda bir çok eşya, Pokemon, poke topu, Pokemon savaş noktaları bulunuyor. Oraya gitmek için, ya yürümeniz gerekiyor ya da arabanızla yavaş yavaş ilerlemeniz gerekiyor. Oyuna ilk başladığmızda, sonradan bulmamızın oldukça zor olduğu 3 Pokemon’ dan birini seçmemizi istiyor. Bunlar Bulbasaur, Charmender ve Squirtle. Tabi, bazı kullanıcılar, ilk Pokemon’ un Pikachu olmasının yollarını bulmuşlar. Ama ben yine de hepsi arasında bir seçim yapsaydım, Bulbasaur’u seçerdim. O yüzden bu konuda her hangi bir sıkıntıya düşmedim.

 

scren2

 

Öncelikle oyunu düzenli olarak oynuyorum ve oyunun sorunlarından bahsedeceğim birazcık. İlk başta, en büyük sorun olarak sayılabilecek özelliği Pokemon GO’nun sürümünün Android için 4.4 ve üstüne çıkmış olması. S3 gibi 4.3 ve altı işletim sürümleri kullanan bir çok kullanıcıyı üzdüğünü söylemeliyiz. Bunun dışında, oyunun içerisine girdiğinde, henüz ülkemizde çıkmaması ve tam sürümünün olmamasından kaynaklı olabilecek kasma sorunları yaşanıyor. Bu durum da hoş bir şey değil. Ama ne olursa olsun, kullanıcılar bir yolunu bulup oynamaya devam ediyor. Örnek ben, telefonumun GPS’i sürekli takılıyor diye, telefonuma Wİ-Fİ alanı açıp otobüste vb. yerlerde koskoca tabletle Pokemon GO oynuyorum. Üstelik tabletle oynadığımda fark ettim ki, oyunun otobüsün hızı ile bir ilgisi yok. Tabi Pokemonları hızlı yakalamanız lazım, çünkü otobüs hızlı gittiği için, alandan çıkabiliyor. Ama tabletin güzel yanı, tutturma şansınız, alan büyük olduğu için daha fazla oluyor.

 

scren3

 

İzmir’de, Alsancak’ı dolaşıp Karşıyaka’ya giden bir otobüs yolculuğunda(45 dk.) aşağı yukarı 9 Pokemon 140 Poke topu, 9 tane de yumurta kazandım. Oyunu bilmeyenler bu ne diyebilir. Oldukça verimli bir yolculuktu diyebilirim. Ama hepsinde önemlisi +1.5 Level olmayı başardım. Level oyunda önemli, çünkü savaşmanız için en az 5 Level olmanız gerekiyor. Oyunda Pokemonlarını geliştirerek onları savaşa hazırlanıyorsunuz. Oyunda çıkan yumurtaları kırdığınız zaman içerisinden çeşitli Pokemonlar çıkıyor.

 

scren4

 

Yumurtaları şehrin belirli tarihi eserleri anıtları gibi bölgelerde olan noktalardan Poke topları ile beraber topluyorsunuz. Yumurtaları kırmak için çok ilginç bir yol var. Yumurtayı bir kavanozun içine koyarak, o yumurtayı kırmak için en düşüğü 2000 Metre olan yolculuklara çıkıyorsunuz. Her yumurta için yol yapmanız gerekiyor. Ya da yeni bir karıştırma kabı almanız lazım. Kimi yumurta 2 Km isterken bazıları 10 Km isteyebiliyor.

Özellikle benim gibi biraz etine dolgun, Balık etlinin bir üst modeli, aslında çok da şişman değil, sadece yüzlü sayıların altını görememiş, her sene kilo vereceğim diye, spor salonlarına gidip, her sene kilo alarak spor salonlarından çıkan birisi iseniz, bu oyun tam size göre. Çünkü oyunda gerçekten yürümeniz gerekiyor. Oyun size yürüme isteği getiriyor. Şimdi diyeceksiniz, sen zayıfladın mı bu oyunla beraber. Ben yürüdükçe karnı acıkan bir insan olduğum için, pek gözükmüyor. Genelde rotamı, fast food restoranlarına çiziyorum. 🙂

 

scren5

 

Tabi oyun bu kadar sosyalleşmekle beraber, çok fazla tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Kişisel mülklere girmemenizi ve tehlikeli olduğunuz bölgelerden uzak durmanızı öneriyoruz.

 

Editörün oyun hakkındaki yorumlarından az çok beğenip beğenmediğini anlamışsınızdır. Anlamadıysanız hemen toparlayalım, oyun gerçekten çok güzel. Oyunun grafikleri tam olması gerektiği gibi diyebiliriz. Ama oyunun eksiklikleri de yok değil. Hala birçok yeniliğin oyuna eklenmesi gerekiyor. Pokemon olarak daha fala seçeneğin olması gerekiyor. Haliyle henüz bütün Pokemonlar yok. Oyun hakkında ne diyebiliriz ki, hep sosyalleşmek isteyen, ama onun yerine oyun oynamak daha tatlı gelen bütün kullanıcıların, denemesi gereken bir oyun. Çevre yaratmak açısından muazzam bir oyun. Bir lore açtığınızda bütün kızlar yanınızda olabilir. 🙂 Şaka bir yana oyun, içinde birçok ticaret sistemini de barındırıyor. Yani oyuncular, bu oyundan para da kazanabilirler. Ya da cafe, sahipleri de bu oyundan düzenli para kazanabilirler. Artık cafelere oturmadan önce *Lore’unuz var mı diye sorular sormak geçiyor içimizden.

 

scren6

 

İyi

  • Sürekli yürümenizi veya hareket halinde olmanızı sağlayarak, tipik asosyal oyunlardan ayrılıyor.
  • Oyun sayesinde sosyalleşebiliyor, çeşitli doğa yürüyüşü vb. etkinliklere katılarak, hem oyun oynuyor hem de spor yapabiliyorsunuz.
  • Google GPS'leri sayesine, bulunduğunuz konumu tam olarak doğru yerde gösteriyor. 
  • Artırılmış gerçeklik başlığı altında, kamera yardımı ile Pokemonları gerçek dünyadaymış gibi görebiliyor ve yakalayabiliyorsunuz.
  • Birçok kişinin çocukluk hayalini onlarla sunan oyun, herkesin içindeki Pokemon eğitmenliği açlığını gideriyor.

Kötü

  • Oyunda, kasma ve nadir olarak atma problemleri oluyor. Oyun yeni bir Pokemon yakaladığında, bazen, donup kalıyor, programı kapatıp yeniden açılması gerekiyor.
  • Oyun henüz bütün ülkelerde aktif değil(bizim ülkemiz dâhil)
  • Lore, bulunulan noktada, sürekli yeni bir Pokemon çıkartan bir totem. Şirket sahipleri bu Lore'ları kendi iş yerlerinde aktif ederek, gelen kullanıcıların, sürekli Pokemon yakalamalarını sağlayabilirler.
8.1

Çok iyi

Ses - 7.5
Grafik - 8.2
Oynanabilirlik - 8.5

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol