Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

PlayStation’dan Activision Satın Alımına Karşı Yeni Adım

Microsoft'un Activision'u satın alma hamlesi üzerine dava açan Sony patronu, AB komisyonuyla görüşmeye gitti. Anlaşmazlıklar kaldığı yerden devam ediyor.

PlayStation patronu Jim Ryan’ın Activision Blizzard’ı satın almasını inceleyen Avrupa Birliği düzenleyicileriyle görüşmek için geçen ay Brüksel’e uçtuğu bildirildi. Dealreporter kaynaklarına göre Sony Interactive Entertainment CEO’su, konsol rakibinin önerilen 68.7 milyar dolarlık anlaşmayla ilgili endişelerini dile getirmek için 8 Eylül’de AB genel merkezini şahsen ziyaret etti.

Son haftalarda duyurulduğu üzere PlayStation’ın anlaşmayla ilgili endişeleri, Call of Duty serisinin gelecekteki sürüm düzenlemeleri ve platformlarından çekilip çekilmeyeceği ile ilgili. Aynı kaynaklara göre Google’ın da endişelerini, AB düzenleyicilerine dile getirdiği söyleniyor. Xbox patronu Phil Spencer, Sony’nin Activision ile mevcut anlaşmasının sona ermesinin ardından; Call of Duty‘yi PlayStation’da birkaç yıl daha kullanıma sunacağının garantisini verdi.

PlayStation, Activision’u Microsoft’a Bırakmıyor

Activision

Ardından Sony CEO’su Ryan, Microsoft’un seriyi PlayStation konsollarında tutma önerisini birçok düzeyde yetersiz olarak nitelendirerek kamuoyuna cevap verdi. Aynı ayın ilerleyen günlerinde Sony, İngiltere rekabet düzenleyicisinin anlaşmayla ilgili derinlemesine bir soruşturma başlattığı haberini: ”Microsoft’a Call of Duty gibi oyunların kontrolünü vermek, oyuncuların ve oyun endüstrisinin geleceği için olumsuz etkiler yaratır.” şeklinde duyurdu.

En son raporda ise, Microsoft’un satın alma işlemi için Avrupa Komisyonu’na resmi olarak dava açtığı yazıyor. Avrupa rekabet gözlemcisi cuma günkü bir dosyada, 68.7 milyar dolarlık anlaşmayı tamamlamak veya daha ayrıntılı bir soruşturma aşamasına girmek için 8 Kasım’a kadar bir tarih belirlediğini yazdı.

Önümüzdeki haftalarda Avrupa Komisyonu, anlaşmayı Aşama I incelemesi olarak adlandırılan süreçte analiz edecek.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.