İnceleme

Paladins Champions of the Realm oyununu sizler için test ettik. Daha önceden de bildiğiniz gibi oyun için bir kaç video da çekmiştim. Orada da bahsetmiştim. Detaylı incelemeye geçmeden önce oyunun bütününe bakınca, oyun çok zevkli. Zaman geçirmek için ideal bir oyun. Hele ki, Overwatch gibi oyunları seviyorsanız bu oyun tam size göre. 

Paladins’ in tamamen ücretsiz olması, oyun içi para ile şampiyon, skin paketi gibi ürünler açabildiğiniz oyunun her şeyini biz çok beğendik. İlk çıktığı zamanlarda “Overwatch” oyununa benzerliği ile çok konuşulan oyun bugünlerde severek oynanıyor. Öncelikle, Hi-Rex stüdyosu, Overwatch çıkmadan 2 yıl önce bu oyunu geliştirmeye başladığını belirtelim. Evet, karakterlerin birbiri ile benzerliği çok. O konuda katılıyorum ancak oynanış olarak benzer gibi gözükse de çok farklı oyunlar. Evet, türleri aynı. Sonuçta, DOTA 2′ de League of Legends’ da prensipte birbirine benzeyen iki oyun. Ancak, mekanik olarak tabiki de benzerlik ve farklılık gösteriyor. 

Konumuza dönecek olursak, Paladins için birkaç teknik detaydan bahsedeceğim. Öncelikle oyun Türkçe. Bu da Türk oyuncuları kendisine büyük oranda çekmesini sağladı diyebilirim. Sistem gereksinimleri açısından da çok mütevazi bir oyun olduğunu söyleyebilirim. Çift çekirdekli bir işlemcinin yeterli olduğu oyun için Microsoft’ un bile desteğini kestiği Windows XP desteği bile bulunuyor. Uzun süredir duyamayacağımız bir ekran kartı boyutu. 512 Mb’ lık bir ekran kartı oyun için yeterli oluyor. 

Screenshot 10

Bu düşük sistemler, oyunun grafik kalitesi düşük gibi soruları getirmeyin aklınıza. Oyunun grafikleri gerçekten muazzam. Yüksek seviyede oyunu oynadığınız zaman gerçekten de çok kaliteli grafikler sunuyor. Tabi, grafik olarak bir Overwatch değil. Ama, o kadar da olmayı versin. Değil mi ama?

Oyun, ana hatlarıyla, takım bazlı FPS oyunlarıyla benzer özelliklere sahip. Bunda da, beşe beş bir şekilde mücadele ediyoruz. E-spor için oldukça uygun bir oyun olsa da, E-spor adına pek bir şeyini göremedik henüz. 

Oyunda 4 kez başaran takım oyunu kazanıyor. Şimdi 4 kez başarıya nasıl ulaşıyor. Bildiğiniz gibi artık, bir aracı bir yerden bir yere götürmeye çalışıyoruz bu günlerde. Araç genelde patlayıcı yüklü oluyor. Bu konsept bir çok oyunda çıkmaya başladı. Paladins’de bu şekilde işliyor. Ortada bir bölüm var. İlk önce o noktaya sahip olmalısınız. O yuvarlak noktada en uzun süre duran takım ilk sayıyı alıyor. Bu şekilde arabayı çıkarıyor. Araba çıktıktan sonra, karşı takımın üssüne o aracı götürmeniz gerekiyor. O süreçte de karşı takım size engel olmaya çalışıyor. Araç siz onun yanındayken ilerliyor. Karşı takım aracın yanında durursa, araç geriye doğru gitmeye başlıyor. Amaç, o aracı, düşman üs noktasına getirmek. Eğer bunu başarırsanız 2. sayıyı alıyorsunuz. Başaramazsanız, o runt bir sayı ile idare etmeniz gerekiyor. Oyun bu şekilde işliyor. 

Oyunda kart desteği var. Her karaktere oyun altını karşılığında kart alabiliyor ve karakterinizin özelliklerini bu şekilde geliştirebiliyorsunuz. Bu altın çok rahat kasılabiliyor ve her şampiyona 5 kart konulması gerekiyor. Varsayılan bir desteniz var. Birden fazla deste ayarlayabilir, oyun başında o desteği seçebilirsiniz.

Oyunda 4 dal bulunuyor. Bunlar, Tank, Destek, Hasar ve Çevrele. Her dalın kendisine özel özelliği bulunuyor.  Her dala özel farklı karakterler yer alıyor. Karakterlerin farklılığı çok güzel kurulmuş. Her karakter, çok pasifte kalabiliyor, oynanmaya göre, inanılmaz baskın bir karakter de olabiliyor.
Paladins’te en çok sevdiğim şeylerden bir tanesi, her türün, her karakterin oyun içinde bir görevi olması. Ayrıca, bu karakterlerden oynadığım kadarıyla hepsinin son derece güzel olması. Yani, evet hepsini oynayamadım ancak yine de oynadığım 9 – 10 karakterin hepsi çok zevkliydi. 

Screenshot 11

Overwatch karakterleri ile benzerliği çok konuşulan Paladins’in bu konuları olsa dahi, bence evet karakterin bazıları benziyor. Ancak bunun bir önemi yok. Önemli olan hissiyat diyebilirim. Overwatch’ı da denedim. Paladins’i de, evet Overwatch daha güzel ancak durduk yere 180 – 200 TL verdirecek bir farkı da yok. 

Konuyu özetlemek gerekirse, Paladins türevlerinden birkaç adım öne bile geçebilir. Oyunun ücretsiz olması çok byük bir etken. Ayrıca, türevlerinde olmayan kart sistemi, oyunda kişiselleştirmeyi sağlıyor. Bu sayede, aynı karakter karşı karşıya da olsa, farklı özellikleri farklı güçleri olmaya devam ediyor. Oyunda deste kurmak çok önemli. Oyun ücretsiz olmasının dışında, oyunda para ile satılan şeylerin tamamı oyuncuyu bir üst kademeye taşımıyor. Zaten, kısa bir süre harcayan her oyuncu çok rahat bir şekilde gerekli şeyleri öğrenip, eksik parçaları açabiliyor. 

Sürekli Overwatch, Team Fortest tarzı oyunları izliyor ama bilgisayarınız kaldırmıyorsa bu oyun tam size göre. Hiçbir ücret ödemeden bu oyunu oynayabilirsiniz.

Screenshot 2 2

Paladins’ te şu anda 20 tane karakter var. Bu karakterler arasından istediğinizi seçip oyuna başlayabilirsiniz. Tabi, önerimiz takım arkadaşlarınızla birlikte hareket edip, düşman öldürmekten çok oyunun asıl mantığı olan görevleri yapmanızdır. 

Gündelik, Rekabetçi, Eğitim ve Özel türlerinden birini seçip oyuna girebiliyorsunuz. Genel olarak bakıldığında Gündelik oyun çok eğlenceli bir türev. Rekabetçi’yi zaten oynama şansı yakalayamadım. Ancak, samimi olarak söyleyebilirim ki ufak tefek sorunları dışında oldukça şık gözüken, boyutu 6 GB gibi günümüzün boyutlarına göre çok küçük ve ücretsiz bir oyun için muhteşem. 

İyi

  • Oynanabilirlik olarak çok başarılı
  • Ücretsiz olması türevlerinin bir adım önüne geçiriyor.
  • Oyunda ki mekanik, kart sistemi çok başarılı işlenmiş
  • Grafik kalitesi özellikle karakter tasarımları başarılı

Kötü

  • Oyunun istemcisi iki sefer geçmesi can sıkabiliyor.
  • Nişancı hassasiyatini düzeltmeleri gerekiyor.
8.7

Çok iyi

Ses - 8
Grafik - 8
Oynanabilirlik - 10

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol