Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

2024’te Oyun Sektöründe 10.000’den Fazla Kişi İşini Kaybetti

2024, oyun endüstrisi için en kötü yıllardan biri olmaya devam ediyor. Bu sene 10 binden fazla sektör çalışanı işini kaybetti.

Son yıllarda oyun sektöründe artan işten çıkarmalar, birçok faktöre bağlı olarak gerçekleşiyor. Başlıca sebepler genellikle ekonomik dalgalanmalar, şirketlerin yeniden yapılandırma süreçleri, projelerin iptali veya ertelenmesi ve sektördeki rekabetin artması gibi çeşitli faktörlere dayanıyor. Şirketler, iş modellerini veya stratejilerini değiştirmek zorunda kaldıklarında yeniden yapılandırma sürecine girebiliyorlar.

Bu süreçte, bazı pozisyonlar gereksiz hale gelebiliyor ve işten çıkarmalar yaşanabiliyor. Diğer taraftan bazı küçük veya orta ölçekli firmalar, büyük firmalarla rekabet etmekte zorlanabiliyorlar. Bu durumda, birleşmeler veya satın almalar sonrasında layoff yoluna gidiliyor. Microsoft, bu yılın başında oyun bölümlerinden 1.900 çalışanı işten çıkarmıştı. 69 milyar dolarlık Activision-Blizzard anlaşmasının ardından atılan bu durum, büyük bir tepki çekmişti.

2024’teki İşten Çıkarmalar Şimdiden Geçen Yılı Geçti

oyun sektörü işten çıkarmalar 2024

Şirket ayrıca mayıs ayında yeniden yapılanma ve tasarruf planı kapsamında Arkane Austin ve Tango Gameworks dahil dört oyun stüdyosunu kapatma kararı aldı. Bu firmaların her biri, aslen ZeniMax Media çatısı altında bulunuyor. Amerikalı şirket, Eylül 2020’de Microsoft tarafından Bethesda Game Studios ile birlikte toplamda 7.5 milyar dolara satın alınmıştı. COVID-19 pandemisi, birçok sektörde olduğu gibi oyun sektöründe de önemli değişikliklere neden oldu.

İlk etapta dijital oyun satışlarında artış yaşansa da, uzun vadede ekonomik belirsizlikler ve projelerin gecikmesi gibi sorunlar ortaya çıktı. Bu durum, işten çıkarmaları da beraberinde getirdi. sektör genelindeki işten çıkarmaların çetelesini tutan bir arşive göre bu yıl video oyunu endüstrisinde 10.000’den fazla kişi işini kaybetti.

En Fazla İşten Çıkarma 1.900 Kişi ile Activision’dan

işten çıkarma

Karşılaştırma yapmak gerekirse, 2023’te 10.500 kişi işten çıkarıldı. Bu, 2024’te şimdiye kadar neredeyse aynı sayıda kişinin yarıdan daha kısa bir sürede etkilendiği anlamına geliyor. Arşivde işten çıkarmalar stüdyo, yayıncı ya da şirket bazında listelenirken, en çok işten çıkarma 1.900 ile Activision Blizzard‘da gerçekleşti. Onu 1.800 ile Unity, 900 ile PlayStation Studios, 670 ile EA ve 600 ile Take-Two Interactive takip ediyor.

Ana şirkete göre gruplandırma yapıldığında Microsoft’un stüdyolarında en az 2.150 kişiyi işten çıkardığı ortaya çıkıyor ki bu sayı listedeki tüm şirketler arasında en yüksek rakam. 2023 ile birlikte, 18 aydan kısa bir süre içinde video oyun endüstrisinde 20.000’den fazla kişi işini kaybetti. Sektörün durumu için inanılmaz derecede üzücü olan bu istatistik, ne yazık ki her geçen gün artmaya devam ediyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.