Oyun Satışları, Tam Kapanmada Zirveye Çıktı

Mayıs ayında gerçekleşen tam kapanmanın da etkisiyle oyun satışlarında müthiş bir patlama yaşandı. İşte geçen ay en fazla ciro yapan oyunlar.

Özellikle fiziksel mevcudiyet gerektiren pek çok sektörü olumsuz anlamda etkileyen koronavirüs salgını, oyun satışlarına çarpıcı bir şekilde ivme kazandırdı. Evlerde her zamankinden daha fazla vakit geçirdiğimiz bugünlerde, PC ve konsol oyunları en yakın dostlarımız oldu. Nitekim rakamlar da bu görüşü doğruluyor.

Dijital oyun mağazası Oyunfor, oyun ve oyun içi satışları 17 günlük tam kapanmanın etkisiyle mayıs ayında patlama yaşayarak yılın zirvesini gördüğünü ortaya koydu. Mayıs ayında gerçekleşen tam kapanmanın da etkisiyle nisan ayına kıyasla yüzde 15 artan oyun ve oyun içi satışları, geçtiğimiz yılın mayıs ayına göre ise yüzde 35’lik büyüme gösterdi.

Garena Free Fire oyun satislari mayis

Oyun ve oyun içi satış verilerine göre mayıs ayında en çok ciro yapan oyun Garena Free Fire oldu. Sensor Tower’ın verilerine göre Mayıs 2021’de dünya genelinde en fazla kazanan sekizinci mobil oyun olan Garena Free Fire, son dönemde ülkemizde de yoğun bir ilgi görüyor.

Battle Royale türünün en popüler örneklerinden biri olmaya devam eden yapım, PUBG Mobile ve Call of Duty Mobile gibi oyunları geride bırakarak zirveye yerleşti. Fatih Sultan Mehmet’in 1453’te İstanbul’u fethedişini konu alan Fetih: Altın Çağ isimli mobil strateji oyunu ise listeye dokuzuncu sıradan girmiş bulunuyor.

Mayıs ayında yapılan oyun ve e-pin satışlarının platform olarak dağılışına göz attığımızda ise yüzde 63 ile mobili görüyoruz. Onu sırasıyla yüzde 21 ile PC ve yüzde 16 ile konsol takip ediyor.

Mayıs ayında en çok ciro yapan 10 mobil oyun:

  1. Garena Free Fire
  2. PUBG Mobile
  3. Call of Duty Mobile
  4. Lords Mobile
  5. Mobile Legends
  6. Valorant
  7. LifeAfter
  8. Rules of Survival
  9. Fetih: Altın Çağ
  10. League of Legends
blank
1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği 2 yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol