Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Oyun Pazarının Büyüme Hızı Yavaşladı

Araştırma şirketi NPD, oyun sektörünün 2022'deki durumunu açıklayan bir analiz paylaştı. Artan eflasyonla düşen satın almalara rağmen, harcanan para miktarı artış yaşadı.

Oyun pazarı araştırma şirketi NPD’ye göre, ABD’de video oyunu ürünlerine yapılan harcamalar ikinci çeyrekte 1.78 milyar dolar düştü. Genel olarak ABD’de video oyunlarına yapılan harcama, son çeyrekte yıllık yüzde 13 düşüşle 12.35 milyar dolar oldu. Bulgular, pandemi büyümesi yavaşladıkça hem Microsoft hem de Sony’nin oyun gelirlerinde düşüş yaşadığını gösteriyor.

Sony, oyun yazılımı satışlarının yıldan yıla yüzde 26 düştüğünü açıkladı. Şirket, bu yılki düşüşü 2021’e kıyasla büyük PlayStation oyunlarının eksikliğine ve genel olarak oyun oynamak için daha az zaman harcanmasına bağladı. Microsoft’un Xbox donanım geliri, Xbox içerik ve hizmet gelirlerinde yüzde 6’lık bir düşüş ve genel oyun gelirinde yüzde 7’lik bir düşüş yaşadı.

Oyun Pazarı İçin Yapılan Harcamalar Arttı

Oyun Pazarı

Nintendo, mali yıl kazançlarını çarşamba günü açıklayacak. Ancak şirket bu yılın başlarında, mart ayında 21 milyon Switch konsolu satmayı bekliyordu. NPD’ye göre, genel oyun pazarı harcamaları sektör genelinde açıkça düşerken, abonelik hizmetleri olumlu kazançlar sağlayan tek segmentti.

NPD’ye göre, donanım satışları ikinci çeyrekte Nintendo Switch tarafından yönetildi ve PS5 en yüksek dolar satışlarını sağladı. NPD’de oyun endüstrisi analisti Mat Piscatella, yüksek enflasyon oranlarına rağmen tüketici harcamalarının arttığını bildirdi. Ancak önümüzdeki günlerde bu durumun beklenmedik bir biçimde değişebileceğini de belirtti.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.