Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Oyun Fiyatları Artık Daha Pahalı Olacak (Özellikle Bizde)

Koronavirüs salgınının en fazla etkilediği sektörlerden biri olan video oyun endüstrisi, geliştirme maliyetlerinin artması üzerine AAA oyun fiyatlarında artışa gitmeye başladı. Eskiden 60 dolardan çıkış yapan büyük yapım oyunlar, artık 70 dolardan fiyatlandırılacak.

Takip edenlerin bileceği üzere yılın en iddialı oyunları genellikle sonbahar aylarında piyasaya sürülür. Bu gelenek 2022’de de değişmeyecek. Fakat bu sefer, önceki senelerden farklı bir fiyatlandırma politikası ile karşı karşıyayız. Yılın sona ermesine az bir süre kala önümüzdeki birkaç hafta içinde çıkacak bazı AAA oyunlar bulunuyor. Gotham Knights ve Call of Duty: Modern Warfare 2, akla ilk gelenlerden.

Ne var ki, artık bu tip büyük yapım oyunlara daha fazla ödeme yapmamız gerekecek. AAA oyunlara eskiden 60 dolarlık fiyat biçiliyordu. Aynı skalada yer alan yapımlar içinde bu bedelin üzerine hemen hemen hiçbir oyun çıkmıyordu. Ne yazık ki artık yavaş yavaş oyunların çok daha pahalıya satıldığı bir çağa geçmeye başladık. Koronavirüs salgını, yüksek enflasyon ve kurlardaki hareketlilik derken, şirketler fiyatları artırmayı seçtiler.

AAA Oyun Fiyatları 70 Dolara Çıkıyor

oyun fiyatları

Sony ve Ubisoft gibi bazı firmalar, oyun fiyatlarını 60 dolardan 70 dolara çıkaracaklarını açıkça belirttiler. Elbette bu yıl 60 dolar veya daha az bir fiyatla piyasaya sürülen çok fazla oyun oldu, ancak özellikle gelecek yılın başlarında ve sonrasında çıkacak AAA oyunların çoğu artık eski nesil konsollarda bile daha pahalıya mal olacak. İşte önümüzdeki birkaç ay içinde çıkacak olan 70 dolarlık oyunlar:

2022 Sonbahar

 • Gotham Knights – 25 Ekim
 • Call of Duty Modern Warfare II (2022) – 28 Ekim
 • God of War Ragnarök (PS5) – 9 Kasım
 • The Callisto Protocol (PS5, Xbox Series X/S) – 1 Aralık

2023 Kış /Bahar

 • Forspoken – 24 Ocak 2023
 • Dead Island 2 – 2 Şubat 2023
 • Hogwart’s Legacy – 9 Şubat 2023
 • Wild Hearts – 17 Şubat 2023
 • Skull and Bones – 9 Mart 2023

Yukarıda da belirttiğim gibi oyun fiyatlarının artmasında enflasyondan kur dalgalanmasına, uzayan ve maliyeti artan geliştirme süreçlerinden daha fazla kar hırsına kadar çeşitli nedenler var. Ayrıca yayıncıların artık ücretsiz yeni nesil yükseltmeler sunmakla veya PS4 ve Xbox One sürümlerinde daha düşük fiyatlar sunmakla ilgilenmediği de açıkça görülüyor.

70 dolarlik oyunlar

Örneğin; Modern Warfare 2 ve Dead Island 2 gibi yukarıda listelenen bazı oyunlar, PS4 veya PS5’te oynuyor olsanız da 70 dolara mal olacak. En azından yurt dışı fiyatlandırması bu şekilde. Yeni Call of Duty oyununun ülkemizde 1.099 liraya satıldığını hatırlatmakta fayda var. Bilhassa bizim gibi yüksek enflasyon ve kurla mücadele eden ülkeler, yeni fiyat politikasından çok daha olumsuz etkilenecektir. Anlayacağınız olan yine Türk oyunculara olacak.

Xbox Game Pass‘in inanılmaz derecede popüler hale geldiği ve Fortnite ve Genshin Impact gibi free-to-play fenomenlerinin dünyaya hükmettiği bir dönemde insanlardan bir oyuna bu kadar yüksek paralar ödemelerini beklemek ne kadar doğru bir strateji tartışılır. Zira günümüzdeki oyuncular, artık aylık sabit bir fiyata geniş bir kütüphane sunan abonelik ve streaming servislerini tercih etmeye başladı. Peki, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Oyun fiyatlarının artıyor olması satışları düşürür mü? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.