Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Oyun Endüstrisi Ukrayna’ya 200 Milyon Dolar Bağışladı

Rusya ve Ukrayna arasındaki ihtilaf başladığından beri, oyun şirketleri yardım için para topluyordu. Bugün bağışlanan toplam rakamı öğrendik.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali bir süredir devam ediyor ve dünyanın çoğu barışçıl bir çözüm bekliyor ve umuyor. Oyun endüstrisi de bu durumdan fazlasıyla etkilendi. Savage Game Designs gibi oyun stüdyoları ülkelerini terk etmek zorunda kaldı. Bununla birlikte, bir dizi teknoloji şirketinden destek geldi ve savaşın başlamasından bu yana oyun endüstrinin insani yardım çabalarına ne kadar verdiğini gösteren bazı rakamlar hesaplandı.

Levvvel’in bir raporuna göre, veriler dünya çapındaki video oyunu şirketlerinin 195 milyon dolardan fazla bağışta bulunduğunu gösterdi. Epic Games ve Microsoft bugüne kadar en çok parayı verdi, Fortnite Ukrayna için 144 milyon dolar topladı, bu da son rakamın büyük bir kısmını oluştan en önemli etken. Bununla birlikte, Sony, Square Enix, Activision Blizzard ve Riot Games gibi teknoloji devlerinin cömertliğini gösteren diğer şirketlerin listesi uzun.

Oyun Endüstrisi Ukrayna’yı Yalnız Bırakmadı

Oyun Endüstrisi
Oyun endüstrisinden en büyük katkı Epic Games ve Microsoft tarafından geldi.

Epic Games ve Microsoft‘un hemen altında, Humble Bundle tarafından geçen ay gerçekleşen “Stand for Ukraine” anlaşması sırasında bağışlanan 20 milyon dolar yer aldı. Paket, çoğu oyun olan ve toplam değeri yaklaşık 2.500 dolar olan 120’den fazla öge içeriyordu. Anlaşma sona erdiğinde, Back 4 Blood ve Metro Exodus gibi başlıkları içeren seti 470.000’den fazla kişi satın aldı. Satış sırasında toplanan tüm para, Ukrayna için yardım kuruluşlarına bağışlandı.

Bu, insani amaçlarla hayata geçirilen tek oyun ve yazılım anlaşması değildi. Itch.io, hayır kurumu için 6 milyon dolardan fazla para toplamayı başardı ve Super Hot, Celeste ve Baldi’s Basics Plus gibi küçük bağımsız oyunların bir listesini içeriyordu. Paket satışı sona erdiğinde, yaklaşık 450.000 oyuncu katıldı. Ne yazık ki, her ne sebeple olursa olsun, Itch.io, Levvvel tarafından derlenen verilerde listelenmedi. Oyun endüstrisinin desteği muhtemelen bu işgal bitene kadar devam edecek.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.