Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Oyun Dünyasının Efsane İsmi Bernie Stolar Vefat Etti

Oyun dünyasının efsane ismi, 75 yaşında aramızdan ayrıldı.

Sega of America’nın eski başkanı ve Sony Computer Entertainment America’nın kurucu üyelerinden Bernie Stolar, 75 yaşında vefat etti. Haber, Stolar’ın cenazesinin dün (26 Haziran) gerçekleştiğini bildiren GamesBeat tarafından doğrulandı.

Oyun endüstrisi efsanesi Bernie Stolar, 1980 yılında bir jetonlu şirketin kurucu ortağı olarak bu işte çalışmaya başladı. Daha sonra şirketin atari ve konsol bölümleri için Atari’de çalışmaya başladı. Efsane daha sonra Sony’ye geçti ve PlayStation markasının Amerikan bölümünün kurucu üyesi oldu. Daha sonra şirketin ilk icra başkanı olarak görev yaptı ve şirketin ilk oyunları için birkaç stüdyo kurdu.

Bernie Stolar Neden Efsaneleşti?

Bernie Stolar

Bernie Stolar’ın hayatımıza kattığı oyunlar arasında Crash Bandicoot, Spyro The Dragon, Oddworld Inhabitants ve Ridge Racer gibi hepimizin çocukluğunun efsane yapımları mevcut.

Stoler’a 2015’te neden Sony’den ayrıldığı sorulduğunda, “Sega’ya gitme ve işi yeniden inşa etme ve yeni donanımlar bulma konusunda yardım etme fırsatı doğduğunda, bu fırsatı kaçıramazdım. Yine de herkesle birlikte kovulma korkusuyla yaşamasaydım Sony’den ayrılmazdım.” ifadelerini kullanmıştı ve Sony’den kovulma korkusu yaşadığını belirtmişti.

Stolar daha sonra Sony’den ayrıldı ve Sega‘ya katıldı ve sonunda Dreamcast’in geliştirilmesine ve piyasaya sürülmesine öncülük etti. Şirketteki en önemli hareketlerinden biri, Sega of America için Görsel Konseptler almak ve 2K Sports’u yaratmaktı.

Stolar kariyeri boyunca ilerlemeye devam etti ve 1999’da Barbie video oyunları sattığı Mattel’e katıldı. Daha sonra 2005’te Google’a taşındı ve burada “oyun müjdecisi” olarak görev yaptı ve şirketi oyun endüstrisine sokmayı umdu ancak Google’ın oyun macerası pek iyi gitmedi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.