İnceleme

8 Haziran 2015 tarihinde yayınlanmış olan Out of Reach’e daha önce sizler için bir ilk bakış videosu hazırlamıştık. Bugün ise sizlere oyundaki deneyimlerimden ve oyun hakkındaki düşüncelerimden bahsedeceğim. Out of Reach bilindiği üzere hem MMO hem de hayatta kalma temalı bir oyun. Oyun henüz erken erişim sürecinde ve Steam’de ücretli olarak yayınlanmakta.

 

Oyunun erken erişim sürecini göz önünde bulundurarak, ilk bakış videomuzda değinemediğimiz ayrıntılara inceleme yazımızda değineceğiz.

 

Out of Reach konsept açısından diğer hayatta kalma oyunlarına göre biraz daha zorlayıcı bir yapıya sahip. Bu sebeple karakter,harita ve craft olarak 3 farklı adımda oyuna göz atacağız.

 

Karakter ve Kişiselleştirme

 

Oyunun erken erişim sürecinde olmasından kaynaklı olarak karakter ve kişiselleştirme menülerinin yer almadığını düşünmekle beraber, oyun full sürümde yayınlandığında bu tarz menülerin eklenmemesi durumunu düşünemiyorum bile. Oyuna giriş yapar yapmaz karşınıza çıkmasını beklediğiniz karakter oluşturma ekranı malesef çıkmıyor. Direk olarak bir sunucu seçerek adım atıyoruz. Bu durum da erken erişim oyuncularını bir hayli geriyor.

Karakter kişiselleştirmelerinin olmaması ile birlikte oyunda sadece erkek bir karakterin rolüne büründüğümüzü de söylemek isterim. Karakterin fiziksel yapısı doğal yaşam için oldukça pasif ve güçsüz. 1 dakika dahi koşma durumunda oyunda ilerleyemediğiniz gibi, yüzmeye çalıştığınızda da 10 saniye içerisinde canınız azalmaya başlıyor. Oyunda gerçekçilik unsurunun öne çıkabilmesi için karakterin doğal yaşama karşı daha dayanıklı olması beklenenler arasında diyebilirim.

 

Screenshot 13 6

 

Karakterinizin yürüyüş tarzı, koşma tarzı ve hatta ağaç kesme tarzı doğal yaşamda hayatta kalabilecek bir vücut yapısına aykırı. Bu sebeple oyunun full sürüme geçişi ile birlikte fiziksel yapı olarak daha gelişmiş karakterler görmek isteriz.

 

Harita

 

Oyunda yer alan dünya ve harita oldukça kısıtlı ve sizi belirli sınırlar arasında hapsediyor. Dağ, deniz ve ağaçlar dışında sizi ekstra bir uğraş içerisine sokmaktansa, sınırlamaların içerisinde ilerlemenize sebep oluyor. Aynı tarz dağ yapıları, aynı tarz ağaçlar ve aynı tarz hayvanların yer aldığı oyunda deniz ile dağ arasına sıkışıp kalıyorsunuz. Eğer oyuna yeni başladıysanız ve elinizdeki taş dışında herhangi bir silahınız yoksa işte ozaman yeşilliklerden uzak durun derim. Oyunda hayvanlar genellikle yeşil alanlara atanmış ve işinize yarayacak tüm eşyalar da malesef hayvanların yer aldığı bölgede.

 

Screenshot 12 4

 

Eğer doğal yaşamda yer alıyorsanız bu tarz denegelerin kurulması gerektiğini düşünüyorum. Ekosistem oyunda oldukça zayıf ve yanlış dizayn edilmiş.

İlk bakışta belki gözünüze hoş gelebilir ama biraz oynadıktan sonra sizi irite eden bir yapıya sahip olduğunu görebiliyorsunuz.

 

Craft

 

Oyunda craft konusu diğer yapılara göre biraz daha ayrıntılı diyebilirim. Daha önce yayınladığımız temel craft yapımı dışında oyunda kişisel eşyalar yapabilmeniz için ayrı bir bölüm yer alıyor.

 

Building Panel ile ilgili yazımıza şuradan ulaşabilirsiniz:

 

Building Panel sizin oyunda kullanacağınız temel gereksinimlerinize yardımcı olan menüdür. Burada ev yapımı, gemi yapımı, tuzak yapımı gibi bir çok craft ürünü çıkarabilirsiniz.

 

Screenshot 11 6

 

Bu bölümde kendinize özel kıyafetler,silahlar ve daha gelişmiş eşyalar yapabiliyorsunuz. Player Workshop tümü ile sizi doğaya karşı korunabilmeniz için craft yapımının dibine vuruyor diyebilirim. Sadece craft yapmaktan hoşlanan bir yapıya sahipseniz 2 farklı craft menüsü hoşunuza gidebilir.

 

Screenshot 9 9

 

Oyunda bir de Survival bölümü yer almaktadır. Survival bölümünde doğaya karşı hayatta kalmaya çalışırken hangi alanda uzmanlaşacağınızı ya da uzmanlaşmakta olduğunuzu görebilirsiniz. Diğer hayatta kalma oyunlarının aksine burada ait olduğunuz sınıfı oyun içerisindeki ilerleyişinize göre seçiyorsunuz.

 

Screenshot 8 12

 

Oyunun en sıkıcı yanı ise oyunda hiç oyuncu olmaması. Oyuna giriş yaptığınız anda sunucularda en fazla 1 ya da 2 oyuncu bulabiliyorsunuz, bu nedenle oyun sıkıcı bir hal alıyor.

 

Out of Reach’i erken erişim sürecinde sizler için inceledik! Oyuna yeni güncellemeler geldikçe sizlerle yenilikleri paylaşmaya devam edeceğiz.

İyi

  • Craft kısmı oldukça ayrıntılı

Kötü

  • Karakter kişiselleştirme kısmı olmadığı için oyun sıkıcı hale geliyor
6.7

İdare eder

Ses - 6
Grafik - 7
Oynanabilirlik - 7

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol