Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Orta Sınıf Akıllı Telefonlara Güç Verecek Snapdragon 7 Gen 3 Duyuruldu

Geçen ayki büyük duyurunun hemen ardından Qualcomm, şimdi de orta sınıf akıllı telefonlara güç verecek olan Snapdragon 7 Gen 3 yonga setini tanıttı.

Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3, üst düzey Snapdragon 8 Gen 3 gibi birçok iyileştirmeye ev sahipliği yapıyor. Orta sınıf akıllı telefonların yeni gözdesi olacak olan işlemci, 4nm işlem süreci ile üretiliyor ve 2,63 GHz’ye kadar çıkabilen ana çekirdeğinin yanı sıra 2,4 GHz saat hızıyla çalışan performans çekirdeğini kullanıyor. Dört verimlilik çekirdeği ise 1,8 GHz hızında çalışıyor.

Qualcomm, çipin önceki nesil Snapdragon 7 Gen 1 ile karşılaştırıldığında CPU performansında yaklaşık yüzde 15’lik bir iyileşme ve GPU performansında da yüzde 50’nin üzerinde bir artış sunduğunu iddia ediyor. Yonga seti ayrıca %20 daha iyi güç tasarrufu da sağladığı için batarya sürelerinde de yüzleri güldüren bir artış sunuyor.

Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 Özellikleri

Orta Sınıf Akıllı Telefonlara Güç Verecek Snapdragon 7 Gen 3 Duyuruldu

Artık günümüzün standartı haline gelen yapay zeka cephesinde ise Hexagon NPU kullanan Snapdragon 7 Gen 3, yapay zeka için Watt başına yüzde 60’lık bir enerji tasarrufu sağlıyor. Ayrıca Android 14’te Google Ultra HDR görüntü formatı desteği, yapay zeka ile yüz algılama, kafa izlemeli uzamsal ses ve çok daha fazla irili ufaklı yeni teknoloji içeriyor.

Aynı anda üç kameradan çekim yapma desteğini sürdüren yeni nesil yonga seti, renk bozulmalarını ortadan kaldırmaya yarayan “AI Remosaic” isimli bir özelliğe de ev sahipliği yapıyor. Bağlantı açısından da yeni nesil teknolojileri içerisinde barındıran yonga seti, 5 Gbps’ye kadar indirmeler için Snapdragon X63 5G modeme ve WiFi 6E ve Bluetooth 5.3 desteğine sahip.

Honor ve Vivo, gelecek cihazlarında Snapdragon 7 Gen 3’ü kullanmayı planlayan akıllı telefon üreticileri arasında yer alıyor. Honor’un Honor 100 isimli modeli Snapdragon 7 Gen 3 ile piyasaya sürmesi beklenirken Vivo’nun bu çipi V30 serisi akıllı telefonlarında kullanması bekleniyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.