OPPO Air Glass Duyuruldu: Gelecekten Gelmiş Gibi!

OPPO, adeta gelecekten günümüze gelmiş gibi görünen akıllı gözlüğü Air Glass'ı tanıttı.

OPPO‘nun Inno Day etkinliği bugün şirketin ilk akıllı gözlüklerinin veya daha doğrusu akıllı camlarının piyasaya sürülmesiyle başladı. OPPO Air Glass olarak isimlendirilen akıllı gözlük, adeta gelecekten gelmiş gibi görünen tasarımı ve özellikleri ile herkesi büyüledi.

Piyasaya sürülmeye hazır olmayan konsept cihazları gösteren önceki Inno Day etkinliklerinden farklı olarak, OPPO Air Glass yakında satışa çıkacak bir cihaz. Maalesef ilk gelen bilgilere göre bu cihaz ilk aşamalarda yalnızca Çin’de satışa sunulacak. Şirketin, Avrupa pazarına ne zaman açılacağını bilmiyoruz.

OPPO Air Glass Özellikleri ve Fiyatı

OPPO Air Glass

OPPO akıllı gözlük, kullanıcıya başka bir ekrana dönmelerine gerek kalmadan faydalı bilgiler sağlamayı amaçlayan bir “destekli gerçeklik” gözlüğü olacak. Gözünüzün önünde otomatik olarak açılan gezinme talimatlarını veya gelen metin mesajlarını düşünün. Air Glass kendi başına takılabilecek veya mıknatıslar aracılığıyla geleneksel bir gözlüğe de adapte edilebilecek.

OPPO, yaklaşık bir kahve çekirdeği boyutunda olan “Spark Mikro Projektör” adını verdiği küçük bir projektör de dahil olmak üzere Air Glass’ın tüm bileşenlerini kendi üretti. Bu projektör, safir cam mercek modülüne sahip bir CNC metal muhafaza ile gelecek ve bir Mikro LED paneli bulunacak. OPPO’ya göre Air Glass’ın toplam ağırlığı sadece 30 gram olacak.

Snapdragon 4100’den Güç Alacak

OPPO Air Glass

OPPO Air Glass‘ın çerçevesi bir Snapdragon 4100 işlemcisi, camı kontrol etmek için dokunmatik çubuk, çift mikrofon ve bir hoparlör içerecek. Şu anda, yalnızca OPPO Watch 2 ve ColorOS 11 veya sonraki bir sürümünü çalıştıran akıllı telefonlarla eşleşebilecek.

Air Glass; ses, dokunma, baş veya el hareketleriyle kontrol edilebilecek. El hareketleri ile kontrol için yalnızca OPPO Watch 2 desteklenecek. OPPO’nun Ürün Direktörü Yi Xu’ya göre lens 0.7 mm kalınlığında olacak. Camda görüntülenen içerik maksimum 1.400 nit parlaklığa ulaşacak ve 16 seviyeli gri tonlamalı veya 256 seviyeli gri tonlamalı olarak gösterilebilecek. Çerçeve gümüş veya siyah renkte gelecek.

Gerçek Zamanlı Çeviri Yapacak

OPPO Air Glass

OPPO Air Glass, bildirimleri ve navigasyon talimatlarını göstermenin yanı sıra başka ne yapabilecek? Açıkçası onunla telefon görüşmeleri yapabilecek ve müzik dinleyebileceksiniz ancak OPPO daha çok özellik üzerinde çalıştığını da açıkladı.

OPPO’dan Xu ayrıca Air Glass’ın her ikisi de camı takarsa iki kişi arasında gerçek zamanlı çeviri yapabileceğini iddia etti. Örneğin, A kişisi İngilizce konuşacak ve B kişisinin akıllı gözlüğü ekranda çevrilmiş Çince metni gösterecek. Xu, Air Glass’ın şimdilik yalnızca İngilizce ve Çince arasındaki çeviriyi destekleyebileceğini ancak bunun geliştirileceğini söyledi.

Air Glass, tek bir şarjla yaklaşık üç saat çalışabilecek ve OPPO, APK’yı üçüncü taraf uygulama geliştiricilerin kullanımına sundu bile. OPPO Air Glass’ın 2022’nin ilk çeyreğinde Çin’de satışa başlayacağını söyledi. Fiyat bu yazı yazılırken mevcut değildi ancak kullanıma sunulduğunda güncelleyeceğiz.

Avatar of Mert Doğan
Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 1 yıldır Turkmmo'da içerik üretiyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol