Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Oppenheimer’da Hiroşima ve Nagazaki Neden Gösterilmedi?

Nolan, bu ay çıkış yapacak Oppenheimer filminde Hiroşima ve Nagazaki'nin neden gösterilmediğini açıkladı.

Christopher Nolan, Oppenheimer’ın neden Hiroşima ve Nagazaki’nin bombalanmasını doğrudan içermediğini anlattı. Bildiğiniz üzere film, atom bombasının babası J. Robert Oppenheimer’ı ve çalışmalarını anlatıyor. 1945’te Hiroşima ve Nagazaki’ye yapılan atom bombası saldırılarındaki toplam ölü sayısı, çoğu sivil olmak üzere 129.000 ila 226.000 kişi olarak açıklanmıştı. Ölülerin yanında hayatta kalan çoğu insan da sakatlandı ve bu sakatlıkları yıllarca gelecek nesillere aktardı.

New York’ta düzenlenen film gösteriminde bombalamaların neden gösterilmediğine dair açıklama yapan Nolan, “O sırada Oppenheimer bize nazaran daha az şey biliyordu. Hiroşima ve Nagazaki’nin bombalandığını tüm dünya gibi o da radyodan öğrendi. Bu yüzden Oppenheimer’ın hayatına ve çalışmalarına odaklandığımız için kendisinin görmediği bir şeyi yansıtmak doğru olmazdı.” dedi.

Oppenheimer 21 Temmuz’da Gösterime Girecek

Oppenheimer

Bununla birlikte, filmde gösterilen Trinity Test, bombanın tarihte ilk kez test edildiği zaman. Nolan, anı yeniden yaratmak için pratik efektler kullandı ve filmin hiç CGI içermediğini açıkladı. Nolan, Total Film dergisinin nesnel ve öznel bakış açılarının bir yansıması olduğunu söylediği filmde siyah ve beyaz arasında gidip geldiğini söyledi.

Nolan: “Senaryoyu daha önce hiç yapmadığım şekilde birinci tekil şahıs ağzından yazdım. Bunu yapan oldu mu, insanların yaptığı bir şey mi bilmiyorum… Film nesnel ve öznel. Renkli sahneler öznel, siyah-beyaz sahneler nesnel. Renkli sahneleri ben yazdım ve bunlar birinci şahıstan sahneler. Yani bunu okuyan bir aktör için bazı yönlerden oldukça göz korkutucu olacağını düşünüyorum.” Film, 21 Temmuz’da sinemalarda gösterime girecek.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.