Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

One Piece Odyssey İnceleme

Yıllardır devam eden ünlü manga ve anime serisi One Piece'in en geniş kapsamlı oyunu olan Odyssey'e yakından bakıyoruz.

Bandai Namco, One Piece Odyssey ile One Piece’in mizahını, anlatmak istediklerini ve sevimli karakterlerini, Eiichiro Oda’nın kendisi tarafından yazılan dinamik yeni karakterleri de işin içerisine dahil ederek sıra tabanlı bir JRPG içinde iyi hazırlanmış yeni bir hikaye ile karşımıza çıktı. Gereksiz tekrarlar olsa da, seri için yapılmış en iyi oyunla karşı karşıyasınız.

Yeni One Piece oyunu, bize tüm Hasır Şapkalar olarak oynama ve Final Fantasy 10’u anımsatan bir dövüş sisteminde sevdiğimiz karakterlerin yeteneklerini kullanma fırsatı sunuyor. Odyssey, ilgi uyandıran bir açılış hikayesi ve Eiichiro Oda’nın mevcut hikayesine mükemmel bir şekilde uyan yeni bir ada ile güçlü bir şekilde başlıyor.

Size tanıdık gelecek birçok anime ve manga bölümü ile hikaye ve oyun, One Piece: World Seeker’da gördüğümüz basit dövüş stilinden çok daha dinamik bir şekilde ilgi çekici ve çok daha stratejik. Tuhaf yeni Waford adasında geçen detaylı olay örgüsünde, Hasır Şapkaların ilişkileri ve kişilikleri, Alabasta, Water 7, Marineford ve Dressrosa‘yı yeniden ziyaret etmeden önce hikayeye harika bir giriş yapıyoruz.

One Piece Odyssey İncelemesi

One Piece Odyssey İnceleme

One Piece Odyssey’nin duygusal hikayesi, ekibin geçmişlerinden eski arkadaşlarıyla yeniden bağlantı kurmasını sağlıyor. Güzel işlenmiş ara sahneler ve ortamlar, ilginç düşman tasarımları ve detaylı bir hikaye, oyunun belirleyici özelliklerinden biri olan One Piece evrenindeki her şeyi birbirine bağlıyor. Oyunun hikayesi manga okuyucularına ve anime izleyicilerine tanıdık gelebilir ancak yaşanan olayların tamamı yeni.

Bununla birlikte, bu önemli anlar, gereksiz doldurma ara sahneler ve tekrara düşen bazı bölümler ile biraz baltalanıyor. Tekrarlama sıkıntısını en çok hissettiğim kısım, Alabasta’nın ilk yarısında, hızlı seyahat sistemini kullanamadan kendimi sürekli olarak ayn yeri tekrar tekrar ziyaret ederken bulduğumda oldu. Bununla birlikte, Alabasta bir kez dönüm noktasına geldiğinde, oyunun hikayesinin ivmesi artıyor ve diğer olaylar aynı düzeyde monotonluktan kurtuluyor. Bu yüzden, Alabasta’nın ilk yarısını geçene kadar sabredin.

One Piece Odyssey İnceleme

Daha detaylı yan görevler veya yeni keşif alanları ile bu sorun One Piece Odyssey’de kolayca çözülebilirdi. Marineford gibi diğer bölümler çok çabuk sona eriyor ve özellikle aşırı güçlü oyuncular için beklenenden çok daha zorlayıcı olabileceğini belirteyim. Bununla birlikte, Hasır Şapkalar arasında geçiş yapma yeteneği, seçilen mürettebat üyesine bağlı olarak oyun ortamlarında yapılabilecekleri değiştirdiği için hoş bir çeşitlilik sağlıyor.

JRPG dövüş sistemi, oyunun en öne çıkan kısmı. Oyuncuların zorlu mücadeleyi hızlandırmalarına olanak tanıyan geleneksel sıra tabanlı mekanikleri kullanmak, zamanı kısıtlı olan oyuncular için adeta bir nimet. Bu hızlı savaş sistemine harika animasyonlar da eklenince tadından yenmiyor. Üstelik, çok çeşitli özel becerilere sahip tüm Hasır Şapkalar arasında geçiş yapmak, bu dövüşlerin daha stratejik ve ilgi çekici hale getiyor.

One Piece Odyssey İnceleme

Şimdi gelelim sıkıntılara. One Piece Odyssey’in sıkıntısı, düşük seviyeli düşmanlara karşı savaşmak. Daha tekrarlanan savaşlara eğlenceli küçük hedefler ekleyen silah üçgeni ve Dramatic Scene System gibi yeniliklere rağmen, bu zor olmayan dövüşler oldukça sıkıcı ve birbirinin aynısı. Bu durum, Hasır Şapkaları güçlendirmek için yol boyunca toplanan ekstra eşyalardan tam olarak yararlanmayı ve gezinmeyi zorlaştıran hantal ekipman sistemiyle birleşince, durum vahim.

Boss savaşları zorlu olsa da, oyun boyunca isteğe bağlı alt seviye düşmanlardan yalnızca birkaçıyla mücadele etmeyi seçenler için bile oyunda güçlenmek çok kolay olmuş. Herhangi bir zorluk veya seviye ölçekleme olmaması, One Piece’te neredeyse yenilmez olarak görülen göz korkutucu düşmanların güçlü bir parti kompozisyonu karşısında sıradan birisi gibi yenilmesi baya tat kaçırıcı.

One Piece Odyssey İnceleme

Tüm bu sıkıntılara rağmen, oyunun hikaye anlatımı, animasyon ve dövüş stili ile nihayet serinin hak ettiği oyun tarzının adeta başlangıcı diyebilirim. Tatmin edici bir sona sahip olan One Piece Odyssey, serinin evreninde yeni bir potansiyel hikaye anlatımı dünyasının kapılarını aralıyor. Ayrıca, doğru yapıldığında ikonik veya geniş kapsamlı mangayı uyarlayan oyunların JRPG türünde çığır açıcı olmasa da güçlü yan ürünler olabileceğinin de çok önemli bir kanıtı.

One Piece Odyssey, 13 Ocak 2023’te PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox Series X/S ve PC için çıkış yapacak. Oyunun Steam’de 719 TL karşılığında satıldığını belirtelim, oyun 60 dolar olmasına rağmen günümüz oyunlarına kıyasla uygun bir fiyat ancak OP hayranı değilseniz, indirim kovalayabilirsiniz.

İnceleme Özeti

One Piece Odyssey İnceleme

One Piece Odyssey, çığır açıcı bir oyun olmasa da, animeler için güçlü yan ürünler olabileceğinin çok önemli bir kanıtı.
7
İyi

İçeriği Paylaş

Yazar Hakkında

Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 3 yılı aşkın bir süredir Turkmmo'da içerik üretiyor.

Ayrıca Okuyabilirsiniz

0

  Cevap Yazın

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Gameplay
  Graphics
  Longevity
  A mininum rating of 0 is required.
  Please give a rating.
  Thanks for submitting your rating!

  Yorum gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!