Ömer Fatih Sayan 5G İçin Tarih Verdi

5G teknolojisinin ülkemizde ne zaman kullanıma sunulacağına dair net bir açıklama geldi. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, 5G için önemli açıklamalarda bulundu.

Yeni nesil bir bağlantı deneyimi sunan 5G teknolojisi, 60’ın üzerinde ülkede kullanıma sunulmuş durumda. Henüz Türkiye’de kullanıma sunulmayan 5G teknolojisinin ne zaman ülkemize geleceği ise merak konusu. Konu hakkında resmi ağız olan Ömer Fatih Sayan 5G için tarih verdi.

Türkiye’de 5G teknolojisi için çalışmalar devam ederken, kullanıma sunulacağı tarih merak ediliyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı, 5G için beklenen tarihi verdi.

Ömer Fatih Sayan 5G Hakkında Açıklamalarda Bulundu

İstanbul Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinin 6G Çalıştayı’nda konuşma yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, “Hedefimiz 2023 yılında vatandaşlarımızın en yüksek yerlilik oranına sahip olacak şekilde 5G’yi kullanmaya başlıyor olması.” açıklamasını yaptı. Sayan geçtiğimiz haftalarda ise 5G ihalesinin 2022 yılında yapılacağını belirtmişti.

Ömer Fatih Sayan 5G

5G İçin Geç Kalındı

Çalıştayda açıklama yapan İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Arslan ise 5G teknolojisinde geç kalındığını belirterek, 6G’de aynı hatanın yapılmaması için 6G’nin şimdiden gündeme alınması gerektiğini dile getirdi. Arslan açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“6G’de aynı hatayı tekrarlamamak için 6G’yi çokça konuşmamız lazım. Gündemimize sürekli 6G’yi sokmamız lazım. Hep beraber bütün ülke olarak 6G’nin sadece üretiminde değil araştırmasında da, patentlerinde de hep beraber çokça katkıda bulunmamız lazım. Hatta standartlara katkıda bizim lider olmamız lazım.”

omer fatih sayan 5g icin tarih verdi 3

Fiber Altyapı Nedeniyle Geçiş Gecikti

5G teknolojisinin neden geciktiği konusunda açıklamalarda bulunan Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, bu nedenin altyapı sorunlarından kaynaklandığını belirtti. Tüfekçi konu hakkında, “İnşallah 5G’ye geçiş sürecinde tam anlamıyla geçtik diyebilmek için fiber altyapısını da yapmamız gerekiyor. Savunma Sanayi Başkanlığımızın destekleriyle başlayan projede şu anda sahadayız. İlk günlerdeki kavgalı günlerden başlayıp bugün güzel dostluklar oluşturduğumuz bu serüven bizi inşallah 6G’ye taşıyacak.” İfadelerine yer verdi.

Teknoloji ve oyun delisi nostaljik bir ruhun fütüristik meraklarını sizlerle paylaşıyorum.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol