Oculus Quest 2’nin Cilt Sorunlarına Sebep Olduğu Ortaya Çıktı!

Oculus Quest 2 VR gözlüğü sahipleri sağlık sorunları yaşadıklarını bildirmeye başladı. Sayıları neredeyse 4 milyonu bulan cihazlar şimdi ne olacak? Facebook'un yanıtı ne oldu?

Milyonlarca Oculus Quest 2 VR cihazının arızalı olduğu şüpheleri ortaya çıktı. Tam 5.000’den fazla kullanıcı, VR gözlüğünü kullanırken gelişen sağlık sorunları bildirmeye başladı. Hatta düzinelerce kullanıcıda tıbbi müdahale gerektirecek kadar ciddi sorunlar olduğu ortaya çıktı. Facebook, satışları geçici olarak askıya aldı ve cihaz sahiplerinin ücretsiz bir silikon kılıf alabilecekleri bir müşteri destek eylemi düzenledi.

Oculus Quest 2

Sorun, cihaz ile kullanıcının yüzü arasındaki teması yumuşatan yumuşak köpük kaplama ile ilgili. Bu kısım değiştirilebilen bir yapıya sahip yani Fit Pack gibi kılıflarda da bu sorunun olabileceği söylendi. Bazı cihaz sahipleri, Oculus Quest 2 VR‘ın bu belirli ögesinin cilt tahrişine, kaşıntı, kızarıklık, şişme ve hatta tümörlere neden olduğunu bildirdi. Bazı kullanıcı yorumları, sorunun rapor sayısından düşünüldüğünden daha yaygın olabileceğini düşündürmekte:

“Tanıdığım hemen hemen herkes, setteki kızarıklığa neden olduğu için başka bir şirketten köpük veya deri ped almak zorunda kaldı.”

Oculus Quest 2 VR Hastalık İddialarına Facebook Yanıt Verdi

“Üretim sürecinde normalde mevcut olan ve cilt rahatsızlığına katkıda bulunabilecek birkaç eser madde belirledik ve bunlar zaten endüstri standardının altındayken, çok dikkatli bir şekilde onları daha da azaltmak için sürecimizi değiştirdik.”

Yani, Oculus Quest 2’nin bu özel parçası, belirlenmiş standartları aşmayan eser miktarlarda bazı tahriş edici maddeler içeriyormuş. Facebook’un açıklaması şu şekilde devam etti:

“Uzman dermatologlar ve toksikologlar ile bu seviyelerin son derece düşük olarak kabul edildiğini onayladık. Bu sorun Quest 2 kullanıcılarının yalnızca çok küçük bir yüzdesi tarafından bildirilmiş olsa da, bu değişikliklerle birlikte, kullanıcıların tahriş yaşama olasılığının daha da düşük olduğuna inanıyoruz. Bu sorun, köpük yüz ara yüzündeki herhangi bir maddeden kaynaklı olduğunu tespit ettik.”

Facebook, tüm kullanıcılara köpük pedin üzerine yerleştirilebilen ve böylece yüzden izole edilebilen ücretsiz bir silikon ped sunarak şikayetlere yanıt verdi. Kapak ayrıca yeni Oculus Quest 2 kitleri ve aksesuarlarıyla birlikte sunulacak. Ayrıca, cihazın üretim sürecinde cilt tahrişi oluşumunu azaltacak değişiklikler sağlanacak. Yukarıda belirtilen sorunları yaşayan kullanıcıların, kapağı alana kadar cihazı kullanmayı acilen bırakmasını tavsiye ediyoruz.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol