Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Nvidia’dan Yapay Zeka Gelişimini Hızlandıracak Hamle

Nvidia, yeni Yapay Zeka Süper Hesaplama Bulut Hizmeti'ni duyurdu. Bu hizmet, yapay zeka gelişimini büyük oranda hızlandıracak.

Bu haftanın başlarında Nvidia, piyasaya yeni bir Yapay Zeka Süper Hesaplama tabanlı bulut hizmeti getirmek için çalıştığını duyurdu. Şirketin kurucusu ve CEO’su Jensen Huang, bu yeni yapay zeka tabanlı hizmeti GTC etkinliğinde tanıttı. Bu hizmet, yapay zekaların eğitim hızını çok üst düzey bir boyuta çıkaracak ve gelişim süreçlerini fazlasıyla hızlandıracak.

Basitçe söylemek gerekirse ekran kartı devi, temel olarak güçlü süper bilgisayarların özelliklerini kiralamanıza izin verecek yeni bir hizmet sunacak. Bu güçlü sistemler, ChatGPT gibi yapay zeka teknolojileri oluşturmak için kullanılacak. Ayrıca Nvidia, 8 amiral gemisi A100 veya H100 yongası ile donatılmış DGX Süper Yapay Zeka Bilgi İşlem Sistemi piyasaya süreceğini duyurdu.

Nvidia’dan Yapay Zeka Süper Hesaplama Bulut Hizmeti

Nvidia'dan Yapay Zeka Gelişimini Hızlandıracak Hamle

Farkında olmayanlar için, Çin’de satışa sunulacak olan Ampere ve Hopper yongaları temel olarak A800 ve H800 olacak; çoğu Çinli geliştirici dil modelleri geliştirirken bunları kullanacak. Teknoloji devi, aylık maliyeti yaklaşık 37.000 dolar olabilecek erişim kiralayarak bu hizmeti işletmelere sunacak. Bu hizmet sayesinde yapay zeka geliştirme sürecinin hızlanmasını bekliyoruz.

Jensen Huang ayrıca, “Şirketimizin DGX sistemi AI süper bilgisayar yeteneğini sağlamak için Avrupa ve Amerika’daki bulut hizmeti sağlayıcılarıyla işbirliği yapacağız. Çin’de Ampere ve Hopper çiplerini özel olarak özelleştirdik. Bunlar, Alibaba Group Holding Limited, Tencent ve uygulama gibi Çin bulut sağlayıcıları aracılığıyla Baidu Inc.’ye yetenekler sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

Teknoloji devinin CEO’su son olarak, “Üst düzey sistem hizmetleri sağlama yeteneğine sahip olduklarına ve Çinli start-up’ların kesinlikle kendi büyük dil modellerini geliştirme fırsatına sahip olacağına inanıyorum.” ifadelerini kullanarak sözlerine son verdi. Şirketin bir diğer çığır açan teknolojisine göz atmak için aşağıdaki içeriğimize de göz atabilirsiniz:

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.