Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Nvidia, Yeni Nesil Otonom Sürüş İşlemcilerini Tanıttı

NVIDIA, otonom araçlar için yeni nesil yonga setini tanıttı. Drive Thor isimli işlemci ilk olarak 2025 modellerinde görünecek.

NVIDIA’nın GPU Technology Conference etkinliği sadece oyun ekran kartlarıyla ilgili değildi. Şirketin, otonom araç alanı da dahil olmak üzere başka haberleri vardı. GTC açılış konuşması sırasında şirketin CEO’su Jensen Huang, Drive Thor adlı bir çip üzerinde sistem (işlemci) duyurdu.

Şirket, çipi, maliyetleri düşürürken 2.000 teraflop performans sağlamak için grafik ve işlemedeki en son gelişmeleri kullanarak tasarladığını söyledi. Nvidia, Drive Thor’un daha fazla verimlilik için bilgi-eğlence, dijital gösterge paneli, sensörler, park etme ve otonom çalışma dahil olmak üzere araçların tüm çeşitli işlevlerini birleştirebileceğini belirtti.

Nvidia Drive Thor Özellikleri

Nvidia

Yonga setine sahip araçlar Linux, QNX ve Android’i aynı anda çalıştırabilecek. Otonom araç operasyonlarının gerektirdiği muazzam işlem gücü göz önüne alındığında, otomobil üreticileri, tek bir işletim sistemi çalıştırmalarını sağlamak için bir NVLink-C2C yonga ara bağlantı teknolojisi kullanarak Drive Thor yonga setlerinden ikisini birlikte kullanabilecek.

Ayrıca teknoloji devi, işlemcinin “derin sinir ağı doğruluğunda” önemli bir atılımı işaret ettiğini iddia etti. Yonga seti, GPU Tensor Core’a yeni bir ek olan bir transformatör motoruna sahip. Şirket, “Transformatör ağları, video verilerini tek bir algı çerçevesi olarak işleyerek bilgi işlem platformunun zaman içinde daha fazla veri işlemesini sağlayacak” dedi ve 9 kat daha fazla performans vaat etti.

Drive Thor, Drive Orin yonga setinin devamı olacak ve Drive Atlan’ın yerini alacak. İşlemci, 2025’ten itibaren üretime geçecek araçlarda kullanılacak. NVIDIA’nın sıraya koyduğu ilk müşteri, 3. seviye otomasyon için zaten Orin yonga setlerini kullanan Geely’nin sahip olduğu Zeekr olacak. Bu arada, NVIDIA iki Drive Orin ortağı daha imzaladı: otomobil üreticileri Xpeng ve QCraft.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.