Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Nvidia, Işın İzleme’yi Bir Adım İleriye Taşıyacak

Nvidia, yeni patenti ile Işın İzleme teknolojisinin performans düşürmemesini sağlayacak.

Nvidia, yalnızca pazardaki müşteriye yönelik iki ekran kartı üreticisinden biri olarak değil, aynı zamanda zengin son teknoloji üç boyutlu işleme teknolojilerinin araştırılmasına ve geliştirilmesine odaklanarak da kendisine sektörde çok sağlam bir isim yaptı. Şirketin kendi ışın izleme çözümü RTX ve Reflex gibi kadar birçok teknolojiyi hayatımıza kattı.

Son olarak Nvidia, alan ışık gölgelerini önemli ölçüde iyileştirebilecek tamamen yeni bir gölge döküm patenti aldı. İlginç bir şekilde bu özel patent, gölgeleri oluşturmanın yeni bir yolunu sunacak. Bu yeni teknoloji, Işın İzleme ile paralel olarak çalışacak ve şuan da mevcut olan Işın İzleme teknolojisi kadar performans düşürmeyecek bir sistem kullanacak.

Nvidia Işın İzlemeyi Optimize Edecek

Nvidia

Şirket voksel koni izlemeyi, VCT’yi tanımlamak için en son patentini kullandı. Bu teknik, belirli bir alanda daha sonra ışık oklüzyonunu ve gölge oluşturmayı belirlemek için kullanılan dört nokta belirlenerek kullanılıyordu. Işın izlemeyi iyi kullanan oyunların listesi şimdiye kadar oldukça etkileyici olsa da, Şirketin patenti, gölge dökümünün farklı şekilde yapılabileceğini de göstermiş oldu.

Yani, ışın izleme, yalnızca görsel olarak sonuçlar vermek için birçok alan ışık örneğini gerektirse de, VCT daha verimli ve görsel olarak çarpıcı ve görünen dezavantajı, yalnızca dikdörtgen ışıklar için kullanılabilmesi. RTX 4000 ekran kartı serisi çok daha hızlı olacak olsa da, Nvidia ışın izleme teknolojisini daha fazla optimize etmeye kararlı.

Nvidia gölgeleme oluşturmak için VCT’yi kullanarak, şu anda normal ışın izleme ile mümkün olabilecekten daha düşük bir performans cezasıyla net ve gerçekçi bir gölge sağlamak için birleşecek olan koni şeklindeki ışık kaynaklarından yararlanabilecek.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.