Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Nvidia, Fransız Otomotiv Devinin Ticari Sırlarını Çalmakla Suçlandı

Nvidia, Fransız otomobil devi Valeo'nun ticari sırlarını çaldığı gerekçesiyle çok ciddi bir dava ile karşı karşıya kaldı.

Nvidia, çalışanlarından birinin karıştığı bir hırsızlık iddiası sebebiyle Fransız otomotiv şirketi Valeo tarafından açılan bir davayla karşı karşıya kaldı. Valeo’nun şikayetine göre, teknoloji devinde çalışan bir mühendis olan Mohammad Moniruzzaman, Valeo’ya ait olan kaynak kodlarını içeren önemli ticari sırları bir sunumda sergiledi. Durumu fark eden Valeo çalışanları hemen olayın ekran görüntülerini kaydetti.

Valeo ve Nvidia, gelişmiş bir park etme ve sürüş yardımı teknolojisi üzerinde birlikte çalışan iki şirket ancak yalnızca Valeo’da bulunması gereken ticari sırlar ve kaynak kodlar, Mohammed isimli çalışan yüzünden teknoloji deviyle de paylaşıldı. İddiaya konu olan eski Valeo çalışanının “on binlerce dosya” ve “6 GB büyüklüğünde kaynak kodu” çaldığı ve bunları ekran kartı üreticisine verdiği iddia edildi.

Nvidia’nın Başı Dertte

Nvidia, Fransız Otomotiv Devinin Ticari Sırlarını Çalmakla Suçlandı

Nvidia’da üst düzey bir konuma getirilen Mohammad Moniruzzaman ile ilgili iddialar bir hayli ciddi. Valeo, eski çalışanının yazılımını çaldığını itiraf ettiğini ve Alman polisinin, evi basıldığında Moniruzzaman’ın duvarlarına asılı belge ve donanımları bulduğunu söyledi.

Haziran 2022 tarihli bir mektup ile teknoloji devinin avukatları, davacının avukatına şirketin “Valeo’nun kuralları veya iddia edilen ticari sırlarıyla hiçbir ilgisinin olmadığını ve müvekkilinin iddia edilen haklarını korumak için derhal somut adımlar attığını” söyledi.

Bu olayların ardından bir sunum ile ortaya saçılan kaynak kodları yüzünden, Valeo bu ayın başlarında ekran kartı devine bir dava daha açarak “geliştirme maliyetlerinden milyonlarca, belki de yüz milyonlarca dolar tasarruf ettiğini ve bu paraları hırsızlık yoluyla kazandığını ve hak etmediğini” iddia etti.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.