Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

 

Nintendo, Yarı İletken Sorunu Yüzünden Switch Kıtlığı Yaşanacak Dedi

Nintendo başkanı Shuntaro Furukawa, gerekli yarı iletken eksikliğinden dolayı 2021'de Switch kıtlığı yaşanabileceği konusunda uyardı.

Nintendo başkanı, üretim için gerekli malzemeleri güvence altına alan sorunlar nedeniyle 2021’de Switch kıtlığı konusunda uyarıda bulundu. Nintendo Switch, salgın ve yasaklamaların neden olduğu talep artışından dolayı 2020’de de stok sorunu yaşamıştı.

Pandemi, donanım için gerekli olan bileşenlerin üretilmesinde sorunlara neden oldu ve parçaları farklı konumlara teslim etme yeteneğini engelledi. Aynı zamanda, yasaklamalar evde yapılabilecek eğlenceye olan talebi artırdı. Bu durumdan yararlanan oyunlardan biri, ilk yasaklamalar başladığında başlayan Animal Crossing: New Horizons idi. New Horizons, insanların evde sıkışıp kalmasının yarattığı inanılmaz talep sayesinde bir yıl içinde en çok satan ikinci Switch oyunu oldu. Nintendo talebi karşılayamadığı için, Switch birimlerinin fiyatı da ikinci el piyasasında tavan yaptı.

Nintendo 2

Görünüşe göre daha fazla Switch kıtlığı yaşanacak. Nintendo başkanı Shuntaro Furukawa, Nikkei‘ye, şirketin kısa vadede gerekli yarı iletkenleri üretmek için yeterli malzemeye sahip olduğunu ancak perakendecilerin önümüzdeki yıl gecikmelerle karşılaşabileceğini söyledi. Furukawa, Nintendo’nun gelecekte tüm Switch siparişlerini karşılayamayabileceğini söyledi.

Switch’e olan talep her yıl artmaya devam ediyor. Sistem resmi olarak bu yılın başlarında Nintendo 3DS’yi geride bıraktı ve yakın gelecekte Game Boy Advance ve Nintendo Wii’den daha fazla satış yapması bekleniyor. PS5 ve Xbox Series X/S’den gelen rekabetle karşı karşıya, ancak bu konsollar da piyasaya sürüldüğünden beri ciddi stok kıtlığı yaşadı ve bu durum yakın zamanda sona erecek gibi görünmüyor. Görünüşe göre Nintendo, yılın başlarında konsol satışlarında sorun yaşamayacak ancak gelecekte bu durum ile mücadele edecek.

Nintendo 1

Furukawa’nın açıklamasıyla ilgili en büyük soru, söylentilere konu olan Switch Pro için de geçerli olup olmadığı. Gelecekte piyasaya sürülecek olan yükseltilmiş bir konsol birimiyle ilgili dolaşan çok sayıda sızıntı var. Nintendo, 2017’den beri piyasada bulunan temel Switch birimlerini stokta tutmakta zorlanıyorsa, bu daha güçlü model için ne anlama geliyor?

Microsoft ve Sony, geçtiğimiz tatil sezonunda talebi karşılamaya yetecek sayıda konsol üretmekte zorlandı ve Nintendo hayranları gelecekte konsolun Pro sürümü ile aynı kıtlıklara maruz kalabilir.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.