Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Nihayet: Facebook Messenger Uçtan Uca Şifreleme Duyuruldu

Facebook, 2016’dan beri Messenger için uçtan uca şifreli sohbetler sunuyordu ancak hizmetin her bir sohbet oturumu için etkinleştirilmesi gerekiyordu, bu da kullanıcıların bilgilendirilmesini gerektiriyordu ve ayrıca konuşmaları güvende tutmayı biraz zorlaştırıyordu. Geçen yılın sonlarında varsayılan olarak şifrelemeye hazır olmasa da, şimdi işler değişti.

Önümüzdeki haftalarda Facebook, varsayılan olarak uçtan uca şifreli sohbetlerin açık olup olmadığını test edecek. Test, herhangi bir işlem yapmaya gerek kalmadan sohbetlerinin uçtan uca şifreli olduğunu fark etmesi gereken seçili kullanıcılara sunulacak. Şirket ayrıca, cihazlar arasında senkronizasyon gibi uçtan uca şifreli bir ortamda davranışları test etmeye başlayacak.

Facebook Mesajları Tam Anlamıyla Şifrelenecek

Facebook

Yani Messenger bir örneğindeki bir mesajı sildiğinizde, mesajın farklı bir cihazdaki başka bir örneğe taşınacak. Kullanıcılar ayrıca uçtan uca şifrelenmiş bir alanda mesajların gönderilmesini kaldırabilecek ve Facebook Hikayelerine yanıt verebilecek. Ayrıca şirket, Messenger kullanılarak yapılan aramalara uçtan uca şifreleme de getirecek. Biraz niş olsa da, şifreleme, Ray-Ban Hikayelerinde eller serbest yanıtları kullananlara da taşınacak.

Uçtan uca şifrelemeye uyum sağlamak için Facebook, Messenger’da bulunan bazı özelliklerde de değişiklikler yapacak. Kaybolan Mesjalar ortadan kalkacak ancak Kaybolan Mesajlar hala bir şey olacak, bu da ultra hassas mesajlar göndermeye devam edebileceğiniz, ancak belirli bir süre sonra kaybolmalarını sağlayabileceğiniz anlamına geliyor.

Şirket ayrıca Güvenli Depolama adı verilen uçtan uca şifreli sohbet mesajlarını yedeklemenin yeni bir yolunu test etmeye başlayacak. Hizmet, şifreli sohbet yedeklerini çevrimiçi olarak güvenli bir şekilde saklayacaktır. Şu anlık, şifreli mesajlar cihazların kendisinde saklanacak.

Güvenliği göz önünde bulundurarak Facebook, şifreli bir sohbeti geri yüklerken, kullanıcıların bir PIN girmesini veya içeriğine erişmek için oluşturulan bir kodu kullanmasını isteyerek mevcut koruma katmanlarına sahip olacak. Kullanıcılar şifreli sohbetleri kendi başlarına yedeklemeyi seçerlerse, bunu kendi seçtikleri bir hizmeti kullanarak yapabilecek.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.