Niffelheim İncelemesi

Niffelheim Erken Erişim'den çıktı ve artık tam sürümüyle karşımızda.

Farklı türleri bir araya getiren oyunlar yapmak her zaman için risklidir. Çünkü her şeyi barındıran bir oyun, aslında hiçbir şeyi barındırmıyor da olabilir. Bu yüzden geliştiriciler genellikle risk almaktan kaçınır. Niffelheim ise bu konuda cesur bir oyun ve tür bakımından epey çeşitlilik bulunduruyor.

Niffelheim’in bir kısmı crafting ve hayatta kalma öğelerine odaklanırken, diğer yanı side-scrolling şeklinde oynanan 2D RPG. Her ne kadar görsel tarz olarak özgün ve ilgi çekici olsa da, oyun dövüş, crafting ve hayatta kalma alanlarında ise tamamen başarılı sayılmaz. Bu yüzden de içinde her şeyden biraz var fakat hiçbiri tamam değil diyebiliriz.

Bağımsız geliştirici Ellada Games birkaç yıldır Niffelheim üzerinde aktif şekilde çalışıyor ve Erken Erişim’den tam sürüme geçiş yaptılar. Oyunda bir Viking savaşçısını canlandırıyoruz ve dört sınıftan birini seçiyoruz. Amacımız ise Valhalla’ya giden portalı açmak için çağlar öncesinden kalma bir nesneyi bulmak.

Senaryodaki görevimizi yerine getirmek için haritayı keşfe çıkıyor ve bolca zindana, gizli bölgeye giriyoruz. Bu sırada tabii ki yeni ve daha iyi silahlar, tuzaklar, zırhlar ve iksirler craft ediyoruz. Gerekli malzemeleri ise Niffelheim dünyasındaki öldürdüğümüz düşmanlardan topluyoruz. Birkaç çeşitlilik haricinde aslında oyunun crafting ve hayatta kalma mekanikleri son derece standart. Sonuçta Minecraft’tan tutun Conan Exiles’a kadar hepsinde aynı mantık bulunuyor.

Her ne kadar kullanılan sanat tarzı, renk paleti başlangıçta göze epey hoş gelse de, Niffelheim’de araziler kısa süre sonra kendini tekrar eder hale geliyor ve dört ana bölge arasında keşfe çıktığımızda sadece küçük değişimler görüyoruz. Müzikler genellikle bölgelere uyum sağlıyor ve beğenimi topladı fakat çevre sesleri biraz kısıtlı.

Niffelheim’ın en zayıf kaldığı alan dövüş sistemi diyebilirim. Tek bir dövüş kontrol tuşunuz var ve devamlı aynı animasyonları görmek bir süre sonra sıkıcı hale geliyor. Menzilli silahlar biraz daha iyi olsa da, genel anlamda Niffelheim’ın dövüş sistemi beni tatmin etmedi. Üstelik düşmanların da epey zorlu olduğunu düşününce, sık sık öleceğinizi söylemeliyim.

Mekaniklerden bahsetmişken, tamamen kötü de dememeliyiz. Niffelheim’ın multiplayer seçeneği de var ve diğer oyuncuların üssünü yağmalayıp yok etme imkanı veriyor. Fakat araştırma, malzeme toplama ve inşaat için epey vakit gerektiğinden ben bunları riske atmak istemedim. Tıpkı diğer crafting – hayatta kalma temalı oyunlarda olduğu gibi, Niffelheim’da da bir şeyler inşa etmek ya da savunma binaları kurmak epey uzun zaman gerektiriyor.

Nors mitolojisine odaklanan Niffelheim, bence bu yönüyle pek çok oyuncunun ilgisini çekecektir. Yer yer oldukça başarılı karakterler ve mekanlar görüyorsunuz, bunların bazıları da oyunlardan, filmlerden ya da kitaplardan tanıdık geliyor. Dövüş sisteminden neredeyse hiç zevk almadım diyebilirim ama oyunun yine de başarılı olduğu noktalar var. Özellikle de indirim dönemlerinde uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Artıları:

  • Özgün yapısı
  • Görsellik ve sanat tasarımı
  • Nors mitolojisi

Eksileri:

  • Kötü oynanış mekanikleri
  • Kendini tekrar edişi
  • Sıradan ses tasarımı

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol