İnceleme

Sıkılmadan oynadığım ve hayatım boyuncada sıkılmadan oynayacağım bir oyun olan Neverwinter, benim için hem çok özel hem de çok anlamı bir yere sahip. Neredeyse MMORPG dünyasında en sevdiğim oyun diyebileceğim bir dünyaya sahip olan Neverwinter hem hikayesi hem de karakter çizimleri ile beni hayal dünyamın derinliklerine sürüklemeyi başarıyor. Hikayesi demişken, Neverwinter’ın hikayesi nedir, bu hikaye hangi kitaplardan uyarlanmıştır biraz bahsedelim isterim:

Zindanlar ve Ejderhalar hikayesi kapsamında karşımıza çıkan Neverwinter ,aslında dünya üzerinde MMORPG türünün başlangıcı olarak bilenen bir oyunun konseptini içerisine almıştır. Zindanlar ve Ejderhalar oyunu 1974 yıllarında  Gary Gygax ve Dave Arneson önderliğinde çıkarılan bir rol yapma oyunudur. Tüm rol yapma oyunlarının efendisi olarak bilinen Zindanlar ve Ejderhalar, Neverwinter’a ilham vermiştir. Wizards of the Coast firması ise Zindanlar ve Ejderhalar (Dungeons and Dragons) ile ilgili bir çok kitap üretmektedir. Bu kitapların içeriği tümüyle oyun içi kurallar ve ayrıntılar ile ilgilidir. Zindanlar ve Ejderhalar Oyuncunun El Kitabı adlı eserde kuralları ve sınıfları ile anlatılmıştır. Bu kitaplardan sadece bir tanesi Türkçeye çevrilerek bizlere sunulmuştur.

Zindanlar ve Ejderhalar hikayesi ardından Unutulmuş Diyarlar hikayesine adım atalım. Unutulmuş Diyarlar (İngilizce: Forgotten Realms) Zindanlar ve Ejderhalar oyunu için oluşturulmuş bir dünyadır. Siz sormadan hemen söyleyelim; Kanadalı Ed Greenwood tarafından Zindanlar ve Ejderhalar oyunu için hayali bir hikaye tasarımı yapılmıştır. Buna ek olarak Salvatore tarafından tasarlanan Drizzt Do’urden ve Baldur’s Gate çok ün kazanmıştır.  FRP ( Oyuncuların herhangi bir teknolojik araç ihtiyacı olmadan, kendi kurguladıkları hikayeler üzerinden oyun oynamalarıdır ) ortamlarına ilham kazandırmış olan Unutulmuş Diyarlar, Neverwinter’a ilham vermiş bir başka hikayedir.

Aslında hikayeleri incelediğinizde Neverwinter’ın çok çok yeni bir oyun değil, çok çok eskilere dayanan bir rol yapma oyunu olduğunun farkına varabilirsiniz. Hikayenin geçmişine ve Neverwinter’ın ne denli kapsamlı bir dünyaya sahip olduğunu anlattıktan sonra hemen oyunda yer alan sınıflara göz atalım:

Sadık Ruhban:

Sadık Ruhan hepimizin de tahmin edeceği üzere bir şifacıdır. Yaralanma durumlarını şifa yeteneği ile iyileştirir. Şifa yeteneği ve ilahi yetenekleri sayesinde hem yoldaşlarını düşmanlara karşı savunurken aynı zamanda düşmanlara da ağır hasar vermektedir. Sadık Ruhbanın güçlerine göz atacak olursak; İnancın Kargısı, Astral Mühür, Cezalandırıcı Işık, Yatıştırıcı Işık,Sindirici Işık,Kutsanmış Toprak.

Kontrol büyücüsü:

Kontrol büyücüsünün en önemli yeteneği sersemletmedir. Büyülerini uzak mesafeden yaparak düşmanlarına oldukça güçlü hasar verirler. En önemli kabiliyeti olan Kontrol Kabiliyeti ile de düşmanları saldırılarının karşısında etkisiz hale getirir. Neverwinter’da oynanabilecek en güzel sınıflardan biri olduğunu söylemeden geçemem. Büyücü sınıfları her zaman diğer oyunculara göre biraz güçsüz gibi görünse de Neverwinter dünyasında en güçlü yeteneklere sahip sınıflardan biridir.

Neverwinter’ın Baş Tasarımcısı Zeke Sparkers: “Kontrol Büyücüsü olarak oynadığınızda düşmanlarınızı yere indirebilmenizi sağlamak için elimizden geleni yaptık. Hemen hemen tüm büyüler düşman üzerinde kontrolü ele almayı sağlamaktadır. Savaş anında düşmanlarınızı uzağa fırlatabilir, buz içerisine hapsedebilir ve savaş dışı bırakabilmek için havaya kaldırabilirsiniz. Bütün savaşı kontrol altında tutmak müthiş heyecanlı oluyor. Aynı şekilde etkisiz hale getirdiğiniz düşmanlarınızın işlerini, tekrar kendilerine gelip size saldırabilmelerine fırsat tanımadan bitirmek vazgeçilmez.” Kontrol Büyücüsünün yeteneklerine göz atacak olursak; Büyü Misili, Buz Işını, Işınlanma, Serin Darbe, Buz Fırtınası,

Kurnaz Düzenbaz:

Kurnaz Düzenbaz oldukça çevik ve güçlü bir sınıf olarak karşımıza çıkar! Oynaması biraz zor olan bir sınıf olsa da düşman saldırılarından oldukça rahat bir şekilde sıyrılır. Neverwinter sizlere oynanış açısından çok zor bir oyun sunmasa da bu sınıf uzun süre oynamadan öğrenebileceğiniz kadar kolay bir sınıf değil. Hem sınıfın taktiksel yeteneklerini hem de kombolarını tam anlamıyla kavradığınız anda ciddi manada olağan üstü bir sınıf. Yakın dövüş sınıfı olması ise karakterimizin bizi biraz daha zorlayacağı anlamına gelir. Fakat üzmeyin kendinizi her şey öğrendikten sonra gayet kolay gelişecek! Yeteneklerinden bir kaçı; Sinsi Vuruş, Kıvrak Darbe,Sıyrılmak,Afallatıcı Darbe,Kan Banyosu,

Detaylı Neverwinter incelememizin birinci bölümünün sonuna gelmiş bulunmaktayız. Gelecek bölümde Neverwinter’ın keşfedilmeyen dünyasına adım atacak ve olağan üstü tüyolarla karşınızda olacağız. Unutmadan söyleyelim sınıfların tüm yeteneklerini ve efektlerini , Neverwinter dünyasına bugüne kadar adım atmış modülleri ve daha fazlasını Neverwinter’ın gelecek bölümlerinde sizlerle paylaşacağız!

 

İyi

  • Hikayesi mükemmel
  • Grafikleri beklentilerimizin üzerinde
  • Müzikleri muazzam

Kötü

  • Ek Paketlerin Fiyatların bütçeleri biraz zorlaması
8.5

Çok iyi

Ses - 8
Grafik - 9.5
Oynanabilirlik - 8

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol