Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Netflix, Son 3 Ayda 200.000 Abone Kaybettiğini Açıkladı

Dijital yayın devi Netflix, son üç ayda 200.000 abone kaybettiğini açıkladı. ABD'li şirket, bu yılın devamında 2 milyon kullanıcının daha platformdan ayrılacağını öngörüyor.

2022 yılının birinci çeyreğine ilişkin kazanç raporunu paylaşan Netflix, 10 yıldan fazla bir süredir ilk kez abone kaybettiğini bildirdi. Buna göre, sadece son 3 ayda 200.000’den fazla kullanıcı platformdan ayrıldı. 2022’nin ilk çeyreğinde 2,5 milyon abone kazanmayı öngören ABD’li şirket, bu hedefi tutturamadığı gibi büyük de bir kayıp yaşadı.

Ukrayna saldırısı nedeniyle Rusya’daki faaliyetlerini askıya alan Netflix, bunun 700.000 aboneye mal olduğunu aktardı. Dijital yayın platformu, en son yapılan fiyat zammı nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da 600.000 müşterisini kaybetti. Şirket, bu abone kaybının beklentiler doğrultusunda yaşandığını söyledi.

Netflix, Son 10 Yılda İlk Kez Abone Kaybetti

netflix şifre paylaşımı
Netflix şifre paylaşımı nedeniyle gelir akışının yavaşladığını iddia ediyor.

Raporda, gelir artış oranındaki yavaşlamanın nedenlerinden biri olarak şifre paylaşımı gösterildi. 222 milyon ücretli aboneye sahip olduklarını belirten Netflix, bu rakama ek 100 milyon abonenin ise hesap paylaşımı yaptığını tahmin ediyor. Şirket CEO’su Reed Hastings, platformu ücretsiz olarak kullanan bu izleyicilere atıfta bulunarak, “şifre paylaşımı yapanlardan ödeme almaları gerektiğini” ifade etti.

Şifrelerini başkalarıyla paylaşan hesaplardan ekstra ücret almaya hazırlanan dijital yayın platformu, ilk testlere mart ayında başlamıştı. Parola paylaşımını sınırlayacak özelliğin bir yıl içinde devreye alınması planlanıyor. Testin yapıldığı bölgelerdeki kullanıcıların, parolalarını aynı evde yaşamadıkları kişilerle paylaşmak için 2 dolar ila 3 dolar arasında ek ödeme yapması gerekecek.

Netflix Şifre Paylaşımından Gelir Sağlayacak

netflix abone kaybı

Türkiye’de 3 milyona yakın abonesi olduğu tahmin edilen Netflix, yakın zaman önce ülkemizdeki üyelik ücretlerine zam yapmıştı. Yüzde 40’lık artışın ardından en düşük Netflix paketi, 37,99 TL olurken, 4 ekranlı ve Ultra HD Özel Plan ise 77,99 TL‘ye çıktı.

Streaming devi, 2022’nin ikinci çeyreğinde 2 milyon abone daha kaybetmeyi bekliyor. Netflix CEO’su Hastings, kan kaybını azaltmak amacıyla ücretli şifre paylaşımının yanı sıra uygun fiyatlı reklamlı bir üyelik planı sunacaklarını da söyledi. Yeni abonelik katmanının bir veya iki yıl içinde devreye alınması planlanıyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.