Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Netflix Şifre Paylaşımı Kısıtlaması Türkiye İçin Devrede

Günümüzün en popüler dijital yayın platformlarından Netflix, bu yıl uygulamaya koyduğu şifre paylaşımı kısıtlamasını Türkiye, Hırvatistan ve Hindistan gibi ülkelerle genişletti.

Dünya genelinde 230 milyonu aşkın kullanıcısı bulunan Netflix, geçtiğimiz yıl şifre paylaşımı yapanları üzecek bir adım atmış ve bu yöntemi kullanan hesaplara kısıtlama getirmişti. Birçok ülkede test edilen uygulama, bu yıl Kanada, Yeni Zelanda, Portekiz, İspanya ve ABD gibi bir dizi başka ülkeyi kapsayacak şekilde genişletildi. Şimdi ise bu listeye Türkiye dahil başka ülkeler de eklendi.

2023’ün ikinci çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıklayan Netflix, şifre paylaşımı engelinin dünyanın geri kalanındaki hesaplar için devreye alınmaya başlanacağını duyurdu. Uzun yıllar bu konuda bir adım atmayan ve insanların bir hesabı birden fazla kişiyle paylaşmasına izin veren streaming servisi, ticari kaygıların ağır basması sebebiyle aksi yönde bir karar aldı.

Netflix Şifre Paylaşımı Çoğu Ülkede Kaldırıldı

netflix şifre paylaşımı kısıtlaması türkiye

Amerikalı şirket, hesap paylaşımı kısıtlaması getirdiği yeni ülkelerdeki kullanıcılar için ek bir üyelik seçeneği sunmayacağını açıkladı. Bu kararın arkasındaki nedenin, söz konusu pazarlardaki nispeten düşük pazar penetrasyonunun yanı sıra daha ekonomik abonelik katmanlarının mevcudiyeti olduğunu belirtildi. Netflix ayrıca şifre paylaşımı kısıtlamalarının, haziran ayında sona eren çeyrekte güçlü bir abone artışı sağladığını vurguladı.

Geçen yılın aynı çeyreğinde yaklaşık 1 milyon üye kaybı yaşayan platform, şimdi ise üç aylık dönemde 5,9 milyon abone kazandığını açıkladı. Bu artış, büyük ölçüde hizmeti artık ücretsiz olarak paylaşamayan, kendi hesapları için ödeme yapmayı seçen kullanıcılardan kaynaklanıyor. Netflix, kısa süre önce ABD ve Birleşik Krallık’ta 9,99 dolar (6,99 sterlin) olan reklamsız Temel planına son vermişti. Yayın servisinin Türkiye’deki aylık abonelik ücretleri ise 63,99 TL ila 130,99 TL arasında değişiyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.